Místní koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva, tři, čtyři nebo pět. Lze tak zvýšit sazbu daně u všech nemovitostí s výjimkou orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostů. Daň z nemovitých věcí je stoprocentním příjmem dané obce. Obce tak mají možnost zvýšit své příjmy.
Nejvíce obcí letos stanovilo místní koeficient tradičně na hodnotu dva. Na hodnotu pět stanovilo koeficient stejně jako loni 17 obcí. Jde například o Temelín, Dukovany a Boží Dar.
Na dani z nemovitosti finanční úřady loni vybraly 10,31 miliardy korun, předloni to bylo 9,91 miliardy korun. Daň se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté násobí koeficientem, který je stanoven dle velikosti obce, a případně právě místním koeficientem.
Konečným termínem pro podání daně z nemovitých věcí je letos pondělí 1. února. Jestliže se poplatník opozdí s podáním daňového přiznání o více než pět pracovních dnů, potom je předepsána pokuta ve výši 0,05 procenta vyměřené daně, nejvíce však pět procent vyměřené daně. V případě, že by vypočtená pokuta byla menší než 200 korun, úřad ji nepředepíše. Pokud poplatník podá daňové přiznání opožděně až na vyzvání finančního úřadu, činí minimální pokuta 500 korun.
Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává jednou, a to po pořízení nemovitosti nebo v případě změny.
Od letoška se přitom na základě novely zákona mění zdanění některých nemovitostí, což má i vliv na podání daňového přiznání. \"U některých poplatníků dojde ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně, ačkoliv žádnou nemovitost nenabyli ani nepozbyli. I tito poplatníci však mají povinnost podat daňové přiznání na rok 2016, a to i tehdy, dojde-li u nich ke snížení daňové povinnosti,\" upozornila Finanční správa. Podrobné informace zveřejnila na internetu.
Změnou například je, že předmětem daně ze staveb a jednotek je od ledna i část budovy nebo inženýrské stavby. Novela rovněž upřesnila použití základní sazby daně u tzv. podnikatelských staveb a jednotek ve vazbě na jejich zařazení v obchodním majetku.
Platit daň z nemovitosti je třeba každý rok, finanční úřady poplatníkům zasílají složenky s uvedenou výší stanovené daně. Pokud celková daňová povinnost u jednoho správce daně činí méně než 30 korun, daň se neplatí. Daň z nemovitosti je třeba uhradit do konce května. Nově lze od letoška přitom nastavit placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO).
Lidé musí v případě zájmu odevzdat nejpozději do konce ledna 2016 finančnímu úřadu Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO spolu se spojovacím číslem SIPO. V roce 2016 i v dalších letech se pak poplatník nemusí o úhradu daně starat, protože bude placena přes SIPO automaticky.
Inkaso daně z nemovitosti (v mld. Kč) 2010 8,75 2011 8,57 2012 9,54 2013 9,85 2014 9,91 2015 10,31
Zdroj: MF