V předkládací zprávě materiálu ministerstvo průmyslu připomíná, že Evropská komise stanovila pro ČR pro rok 2020 podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie 13 procent. České plány tak tento závazek překonávají o více než dvě procenta.
Materiál se přesto nelíbí ekologům. Energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký již dříve uvedl, že plán obsahuje pro rozvoj OZE jen velmi nízké cíle, navíc neříká, jak jich bude dosaženo. Ministerstvo ale tvrdí, že podíl se zvyšuje kvůli tomu, že se proti dosud platnému plánu snížila výše spotřeby energie, s níž se pro rok 2020 počítá.
Ministerstvo v předkládací zprávě dále uvádí, že plán i nadále počítá s provozní podporou malých vodních elektráren a výroben tepla využívajících obnovitelné zdroje. Umožní také zavést novou podporu pro teplo z výroben s instalovaným elektrickým výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající například z hnojiv.
Materiál naopak počítá se snížením plánovaného podílu energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě. Ten má na konci desetiletí činit deset procent. V současnosti platný plán počítal s podílem o 0,8 procenta vyšším. Důvodem jsou podle ministerstva legislativní nejistoty ohledně daňového zvýhodnění biopaliv.
Do připomínkového řízení ministerstvo původně vložilo dokument, podle kterého měl podíl OZE na hrubé spotřebě energie v ČR v roce 2020 činit dokonce 15,9 procenta a podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě měl zůstat ve výši 10,8 procenta. Na základě připomínek byl ale dokument upraven.
Podle dat Energetického regulačního úřadu činila v roce 2014 v Česku hrubá spotřeba elektřiny, která počítá i s elektřinou spotřebovanou při výrobě a se ztrátami v sítích a přečerpávacích vodních elektrárnách, asi 70 terawatthodin. Podíl OZE činil 13,17 procenta.