Poradenská firma Grant Thornton loni odhadla celkové náklady domácností na přechod na DVB-T2 na téměř 21 miliard Kč.
Podle ČRa zhruba dvě třetiny z miliardových nákladů budou výdaje operátorů například na výstavbu a provoz přechodových sítí, přeladění stávajících DVB-T sítí mimo pásmo 700 MHz a podobně. Zbytek budou náklady státu zejména na informační kampaň nebo na zajištění TV příjmu pro sociálně potřebné skupiny.
Nutná však bude obměna 2,5 milionů TV přijímačů a set top boxů v domácnostech. Velká část nákupu ale bude uskutečněna prostřednictvím přirozené obměny, protože lidé si pořizují nové TV v horizontu pěti až sedmi let.
ČRa v současnosti DVB-T2 testují. Návrh Strategie zemského digitálního vysílání počítá s tím, že v Česku budou od letošního druhého pololetí do konce roku 2020 souběžně vysílat televizní programy ve stávajícím standardu DVB-T i novém DVB-T2.
Důvodem plánovaného zhruba 4,5letého souběžného vysílání stejných TV programů je podle předkládajícího ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) snaha o sociálně citlivý přístup, který by měl co nejvíce kopírovat délku běžné výměny televizních přijímačů v domácnostech za nové inovované technologie umožňující kvalitnější příjem DVB-T2.
Pro přechod na nový standard hovoří jak plánované a nevyhnutelné zmenšení rozsahu kmitočtového pásma UHF (470-790 MHz), určeného doposud pro digitální vysílání ve prospěch mobilních sítí, tak zvyšování kvality televizního obrazu a růst počtu televizních programů. Na DVB-T2 je již část v současnosti prodávaných TV přijímačů připravena.