Nikdo z analytiků oslovených agenturou Reuters dnes další zvýšení sazby nečekal, zvláště po měsíc dlouhých propadech amerických a světových akcií. Ty vyvolaly obavy z celosvětového útlumu, který by dolehl i na Spojené státy.
Fed podle analytiků naznačil, že zvýšení sazby není pravděpodobné ani na březnovém zasedání. Namísto formulace z prosincového zasedání, kdy výbor uvedl, že rizika pro ekonomický výhled v USA jsou v rovnováze, nyní sdělil, že zvažuje, jak by globální vývoj mohl ovlivnit situaci domácí ekonomiky.
\"Výbor pozorně sleduje globální ekonomický a finanční vývoj a hodnotí jeho dopady na trh práce a inflaci (v USA),\" uvedl Fed. Předpověděl ale, že trh práce bude dál sílit a ekonomika bude expandovat i při \"postupném upravování měnové politiky\".
Prosincový krok znamenal první zvýšení sazby na jednodenní mezibankovní úvěry za devět a půl roku a doklad plného oživení největší světové ekonomiky z krize z konce minulého desetiletí. Fed sazbu od prosince 2008 držel na rekordním minimu v pásmu 0-0,25 procenta, aby podpořil zotavování ekonomiky z krizového propadu.
Měnový výbor Fedu dal zároveň na prosincovém zasedání najevo, že další zpřísňování měnové politiky bude velmi pozvolné. Postup zpřísňování měnové politiky bude záležet zejména na vývoji inflace.
Inflace v USA je pod dvouprocentním cílem Fedu po většinu období posledních tří let. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci proti předešlému měsíci po dalším zlevnění energií nečekaně klesly o 0,1 procenta a meziroční inflace činila 0,7 procenta.
Fed v prosinci naznačil, že letos zvýší sazby čtyřikrát. Analytici však vzhledem ke známkám zpomalování globální ekonomiky a nedávným otřesům na finančních trzích čekají vesměs jen dvojí zvýšení.