Studie ostře levicové a americkými odbory financované organizace Economic Policy Institute (EPI) loni v září odhadla, že EU by po uznání Číny za tržní ekonomiku mohla přijít o 1,7 až 3,5 milionu pracovních míst. V České republice by prý tento krok podle studie ohrozil zhruba 47.000 až 94.000 pracovních míst. Americký institut odhad vypracoval pro skupinu Aegis Europe, která seskupuje odvětví vystupující proti zmírnění obchodních bariér vůči Číně.
EU se stejně jako další členové Světové obchodní organizace (WTO) musí rozhodnout, zda Číně do 11. prosince udělí status tržní ekonomiky. Pokud by tak učinila, snížila by se její schopnost uvalovat na čínský dovoz antidumpingová cla.
Zástupci odboru ochrany obchodu v komisi poznamenali, že studie EPI je zavádějící, protože po přidělení statusu tržní ekonomiky předpokládá snížení cel na veškerý dovoz z Číny. Zboží podléhající antidumpingovým clům však podle údajů komise představuje pouze 1,38 procenta evropského dovozu z Číny. Uvedli také, že rovněž další závěry studie by se měly brát \"s velkou rezervou\".
EU je největším obchodním partnerem Číny a Čína je pro EU v obchodě na druhém místě za USA. Čína měla předloni v obchodě s EU přebytek 137 miliard eur (3,7 bilionu Kč).
Čína se stala členem WTO v prosinci 2001. Při svém vstupu do této organizace přijala na 15 let status netržní ekonomiky a tento termín podle Pekingu vyprší v prosinci.