\"Směrnice o DPH neumožňuje uvalení snížené sazby DPH na pivo prodávané jako samostatné zboží, například v supermarketech. Lze však využít možnosti snížit sazbu u restauračních služeb, a tím i na pivo poskytnuté v rámci takové služby. Pokud chce ministerstvo docílit sazby deset procent u točeného piva, bude muset restaurační služby rozdělit na ty \'pivní\' a ostatní,\" uvedl Diviš. Jídlo a veškeré nápoje kromě piva by pak podle něj restaurace zdaňovaly 15 procenty a pivo samotné deseti procenty.
Z této změny však budou profitovat pouze provozovatelé restaurací, kteří jsou plátci DPH, upozornil Diviš. \"Naopak, pro menší restauratéry, kteří doposud plátci DPH nejsou, bude tato změna představovat zhoršení jejich konkurenceschopnosti,\" dodal.
S návrhem na snížení daně u sudového piva přišel ve čtvrtek ministr financí Andrej Babiš (ANO). Snížení daně by připravilo rozpočet asi o 160 milionů korun ročně. Podle ministerstva financí návrh není v rozporu s právem Evropské unie. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje Babišův návrh za marketingový tah na podporu zákona o elektronické evidenci tržeb. Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a předseda ODS Petr Fiala jej označili za populistický.
Samotné ministerstvo dnes uvedlo, že sníženou sazbu daně je možné aplikovat na restaurační a cateringové služby, přičemž je na volbě každého členského státu, zda z této položky vyloučí dodání alkoholických nebo nealkoholických nápojů. \"Je nutné zdůraznit, že směrnice zakazuje použití snížené sazby DPH na dodání piva jako zboží, nikoliv však na podávání piva v rámci restaurační služby,\" uvedl Michal Žurovec z ministerstva.
Podobné řešení loni zvolilo Rumunsko, kde je snížená sazba daně na dodávky sudového piva pro restaurace a stravovací zařízení. Sníženou sazbu na alkoholické nápoje, nejen na pivo, má v EU několik zemí. Jde například o Itálii nebo Španělsko.
sos rot