Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 2,47 procenta a uzavřel na 16.466,30 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,48 procenta na 1940,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,38 procenta na 4613,95 bodu.
Za celý měsíc však Dow Jonesův index ztratil 5,5 procenta a S&P 500 klesl o 5,1 procenta. Nasdaq se propadl dokonce o 7,9 procenta, což představuje jeho nejprudší měsíční pokles od května 2010. Akciové trhy po celém světě jsou v novém roce pod tlakem kvůli klesajícím cenám ropy a obavám ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky.
Japonská centrální banka (BOJ) dnes trhy překvapila tím, že ve snaze o podporu ekonomiky zavedla negativní úrokovou sazbu. Banka oznámila, že zavádí poplatek 0,1 procenta na některé vklady komerčních bank u centrální banky a pokud to bude nutné, sazbu posune do záporného pásma ještě více.
Náladu na akciových trzích dnes podpořilo rovněž očekávání, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb. Vládní údaje ukázaly, že ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí stoupla pouze o 0,7 procenta. Tempo růstu tak prudce zpomalilo ze dvou procent ve třetím kvartálu a mírně zaostalo za očekáváním analytiků.
Akcie společnosti Microsoft díky příznivým čtvrtletním výsledkům posílily téměř o šest procent. Vzhůru zamířily rovněž akcie výrobce kopírek a tiskáren Xerox, který dnes oznámil, že se rozdělí na dvě samostatné firmy.
Na devizovém trhu se dolar po snížení úroků v Japonsku vyšplhal až na šestitýdenní maximum vůči japonskému jenu, výrazně posílil také vůči euru. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles zhruba o procento na 1,0833 USD/EUR. Vůči jenu si dolar připisoval téměř dvě procenta a pohyboval se těsně nad hranicí 121 JPY/USD.