Barclays v rámci vyrovnání přizná, že porušila zákon a zaplatí pokutu 70 milionů dolarů, uvedl úřad ministerstva spravedlnosti státu New York. Celková částka, kterou banky zaplatí, je ve vztahu k systémům \"dark pools\" rekordní pokutou.
Úřady banky obvinily, že investory využívající \"dark pools\" uvedly v omyl, když jim tvrdily, že budou chráněni před agresivními obchodními praktikami typu vysokofrekvenčního obchodování. To je způsob, při kterém počítače obchodují automaticky podle předem stanoveného programu a již při minimálních výkyvech kurzu.
Částka, kterou Barclays zaplatí, bude rozdělena mezi americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) a ministerstvo spravedlnosti státu New York. Banka přizná, že porušila zákon o cenných papírech a zaváže se, že ve svém systému \"dark pool\", označovaném Barclays LX, zavede monitorovací mechanismus, který pohlídá, že systém bude napříště fungovat podle jasných pravidel.
Credit Suisse zaplatí pokutu 60 milionů dolarů, která bude rozdělena mezi regulační orgány, a k tomu dalších 24,3 milionu dolarů komisi SEC za to, že ve svém systému \"dark pool\" Crossfinder umožnila zobchodovat 117 ilegálních obchodních pokynů s cenou pod jeden cent. Na rozdíl od Barclays ale Credit Suisse vznesená obvinění nepřizná, ani nepopře.
Obchodní systémy označované jako \"dark pools\" nejsou přístupné investorské veřejnosti a liší se od veřejných burz. Obchodní pokyny, které přes ně jdou, nejsou viditelné dalším obchodníkům do doby, než jsou provedeny. Nejsou dostatečně transparentní a obchodování v těchto systémem je považováno za rizikovější.