Téma týdne: K čemu nám jsou asociace?
ČESKÁ ASOCIACE DRAŽEBNÍKŮ (ČAD)
Vznik
Česká asociace dražebníků byla založena na jaře roku 2000 jako živnostenské společenstvo dražebníků. Jedná se o živnostenské společenstvo dražebníků a licitátorů vykonávajících činnost provádění veřejných dražeb dle zákona číslo 26/2000 Sb., o veřejných dražbách. V současné době je největším profesním sdružením dražebníků a licitátorů v ČR.
Cíle
ČAD hájí oprávněné zájmy dražebníků a licitátorů s cílem dalšího rozvoje dražebního trhu a dbá na vysokou profesionalitu svých členů a dodržování etického kodexu. Je garantem výběru nejvhodnějšího dražebníka či licitátora a supervizorem spolupráce dražebníka s věřitelem či správcem majetku.
Podmínky členství
Zájemci o členství v ČAD nebo v její Sekci licitátorů jsou pro rok 2005 zbaveni povinnosti zaplatit vstupní členský poplatek ve výši 7.000,- Kč. Jedinou jejich povinností je v případě přijetí přihlášky uhradit letošní roční poplatek ve výši 5.000,- Kč.
Výhody členství
Proč se stát členem České asociace dražebníků? Důvod je prostý. Čím větší počet členů bude organizován, tím větší váhu bude mít "členský hlas". Dražebník, který není členem České asociace dražebníků, není schopen zamezit tomu, aby dražebnictví nebylo kráceno na svých právech. Také neví, co se navrhovalo v novele zákona o veřejných dražbách, co se děje ve státní správě v rámci její bezbřehé tvořivosti. Není schopen prosadit své požadavky v novém zákonu o veřejných dražbách se svým jediným, a tedy nutně slabým hlasem. Určitě není náhodou, že exekutoři, notáři, advokáti, daňoví poradci apod. mají své komory dané zákonem a umějí toho patřičně využít.
Kontakt
Česká asociace dražebníků
Starostrašnická 25, Praha 10, 110 00
Telefon: 274 822 972
www.drazebnici.cz
ASOCIACE INOVAČNÍHO PODNIKÁNÍ (AIP ČR)
Vznik
Asociace inovačního podnikání České republiky plní od svého vzniku dne 23.6.1993 úlohu nevládní organizace v oblasti inovačního podnikání. Inovace představují sérii vědeckých, technických, organizačních, finančních, obchodních i jiných činností, jejichž cílem je vznik nového nebo podstatně zdokonaleného produktu (výrobku, technologie nebo služby) efektivně umístěného na trh. Výzkum a vývoj jsou jednou z těchto činností.
Cíle
Od svého vzniku se AIP ČR podílí na vytváření systému inovačního podnikání v ČR jako nevládní organizace pro tuto oblast. Dosud řešila projekty, jako je např. výzkum, vzdělávání, transfer technologií, konference, semináře, výstavy, vydavatelská činnost, specifické projekty, apod.
Podmínky členství
AIP ČR má nejméně 9 členů, delegovaných těmito společnostmi:
-
Společností vědeckotechnických parků (3 členové),
-
Společností pro podporu transferu technologií (3 členové) a
-
Českou společností pro nové materiály a technologie (3 členové).
Členy AIP ČR delegují orgány uvedených Společností na čtyřleté období. Vždy delegují svého prezidenta a tajemníka. Další členy AIP ČR delegují další subjekty (právnické osoby), které se podílejí na rozvoji inovačního podnikání na základě jejich vzájemné písemné dohody s AIP ČR o součinnosti při rozvoji inovačního podnikání v ČR. Tyto subjekty delegují dle uzavřené dohody s AIP ČR vždy dva své zástupce - členy AIP ČR, rovněž na čtyřleté období. V dohodě je upřesněn způsob podpory inovačního podnikání ze strany těchto subjektů.
Členský příspěvek za své delegované členy uhradí uvedené Společnosti a další subjekty v dohodnuté výši na účet AIP ČR nejpozději do 30. června každého roku.
Výhody členství
Mezi hlavní výhody členství především patří:
-
možnost využívat informační, poradenské, ediční a další služby poskytované AIP ČR
-
možnost podílet se na všech formách činnosti AIP ČR
-
podávání návrhů a hlasování o návrzích ostatních členů AIP ČR
Kontakt
Asociace inovačního podnikání
Novotného lávka 5, Praha 1, 116 68
Telefon: 221 082 275
www.aipcr.cz
ČESKÁ ASOCIACE FRANCHIZINGU (ČAF)
Vznik
Česká asociace franchisingu je nezisková, profesní organizace sdružující na národní úrovni poskytovatele franchisingu - franchisory a odborníky zaměřující se na problematiku franchisingu např. v oblasti práva a poradenství. ČAF vznikla v roce 1993. Členy České asociace franchisingu jsou jednak velké, známé, mezinárodní systémy, tak i menší tuzemské franchisové systémy. Česká asociace franchisingu je členem Evropské franchisové federace, kterou společně v roce 1972 založily vyspělé evropské franchisové svazy a asociace z Francie, Velké Británie, Německa a další. Členství v Evropské franchisové federaci tak dává možnost, aby franchising v České republice udržoval krok s evropskými trendy.
Cíle
České asociace franchisingu je zaměřena na podporu rozvoje stávajících franchisových systémů a vytváření příznivějších podmínek pro rozvoj tohoto způsobu podnikání.
Hlavním posláním České asociace franchisingu je především:
-
Reprezentovat franchisovou formu podnikání a být jejím odborným garantem v ČR i v zahraničí; informovat laickou i odbornou veřejnost o podstatě a významu franchisingu a propagovat jej;
-
sdružovat podnikatelské subjekty, které aktivně, úspěšně a trvale působí v oblasti franchisingu;
-
poskytovat svým členům a zájemcům o franchising informační podporu a servis a napomáhat při získávání důležitých informací, odborných znalostí, kontaktů a referencí o franchisingu;
-
usilovat o srozumitelnou aplikace zákonné regulace (legislativy) oblasti franchisingového podnikání, vč. oblasti hospodářské soutěže, daní a financování;
-
podporovat a prosazovat znalosti a důsledné dodržování etických standardů chování vyjádřených v Evropském kodexu franchisingu;
-
podporovat makroekonomické přínosy franchisingu v oblasti rozvoje malého a středního podnikání, kvality služeb a pracovních příležitostí; napomáhat českým podnikatelským subjektům při "exportu" tuzemských franchisových systémů do zahraničí a podporovat "import" osvědčených zahraničních systémů a investic do ČR na bázi franchisingu;
-
udržovat kontakty a spolupracovat s institucemi, profesními a odbornými svazy v ČR a s ostatními franchisovými svazy především ze zemí Evropské unie s cílem vytvořit synergické efekty a informovat členy těchto institucí o aktivitách.
Podmínky členství
Členem ČAF se může na základě Stanov stát fyzická nebo právnická osoba, pokud o jejím přijetí za člena rozhodne Správní rada ČAF schválením písemné přihlášky a pokud splní podmínky stanovené Stanovami ČAF a zaváže se:
-
dodržovat Stanovy,
-
splnit podmínky stanovené Etickým kodexem franchisingu,
-
splnit podmínky Přijímacího řádu ČAF,
-
účastnit se aktivit vyvíjených ČAF,
-
podrobit se usnesení a rozhodnutí orgánů ČAF,
-
zaplatí členský příspěvek.
Výhody členství
-
Právo prezentovat se jako řádný člen ČAF, který splňuje podmínky Etického kodexu a používat logo asociace
-
Možnost bezplatné prezentace či prezentace za zvýhodněných podmínek na akcích ČAF
-
Bezplatný přístup k důležitým informacím a statistikám o franchisingu, které ČAF shromažďuje a sleduje
-
Účast na konferencích, seminářích, workshopech a veletrzích pořádaných ČAF či spolupořádaných ČAF za zvýhodněných podmínek
-
Možnost přímé a bezúplatné výměny zkušeností s významnými představiteli franchisingu, jak z České republiky tak také ze zahraničí na různých akcích pořádaných ČAF nebo při neformálních setkáních při různých příležitostech
-
Podporu a zajištění společné mediální prezentace ČAF, franchisingu a jejich členů
-
Aktivní pomoc při rozvoji franchisových aktivit členů informační podporou a prezentací na webových stránkách ČAF
-
Možnost bezplatného přístupu do Franchisové knihovny ČAF
-
Podporu "exportu" tuzemských franchisových systémů jednotlivých členů do zahraničí a podporu vstupu mezinárodních franchisových systémů a zahraničních investic na bázi franchisingu do ČR.
Kontakt
Česká asociace franchizingu
Opletalova 6, Praha 1, 110 00
Telefon: 222 248 068
www.czech-franchise.cz
ČESKÁ MANAŽERSKÁ ASOCIACE (ČMA)
Vznik
Česká manažerská asociace vznikla v roce 1991. V průběhu dalších let se z Asociace stala nezávislá organizace manažerů, která je všeobecně respektovaným představitelem jejich profesních potřeb a zájmů.
Cíle
ČMA je zájmovou organizací českých manažerů. Asociace považuje za své poslání působit na rozvíjení odborných schopností manažerů i jejich schopnosti vést pracovní týmy a přispívat k posilování etiky podnikání, k etickým vztahům mezi pracovníky a obchodními partnery i k odpovědnosti vůči spotřebiteli.
Podmínky členství
Pokud máte zájem o individuální členství, podejte si elektronicky přihlášku. Po schválení výborem ČMA obdržíte přihlášku, kterou podepíšete a zaplatíte členský příspěvek 2 000 Kč ročně. Pokud se chcete stát kolektivním členem, musíte podepsat "Dohodu o kolektivním členství", musí vás schválit výbor ČMA a musíte zaplatit členský příspěvek.
Výhody členství
Členství v České manažerské asociaci manažerům především umožní:
-
Zvýšení osobní a společenské prestiže manažerské profese.
-
Ovlivňování ekonomického dění z pozice a role manažera případně vlastníka.
-
Seznamování se s vládními návrhy zákonů předkládaných legislativě a osobní podíl na jejich připomínkování prostřednictvím ČMA.
-
Možnost účastnit se práce Rady expertů ČMA posuzující závažné materiály hospodářské a sociální povahy.
-
Účast na setkáních, seminářích a dalších aktivitách pořádaných ČMA ke zvyšování jeho profesionality.
-
Možnost odborné prezentace firmy, v které působí, v regionálních klubech.
-
Pomoc při propagaci dobré či vynikající činnosti firem a úspěšných manažerů ve sdělovacích prostředcích.
-
Prezentaci jeho názorů v ekonomickém tisku i v dalších odborných periodikách.
-
Účast na prestižní soutěži "Manažer roku".
-
Bezplatný čtvrtletní Informační Bulletin ČMA.
-
Zlevněnou inzerci firmy, v které působí, v Informačním Bulletinu ČMA.
Kontakt
Česká manažerská asociace
Podolská 50, Praha 4, 147 00
www.cma.cz
Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.