Vláda projedná návrh zákona o centrální evidenci účtů

02.02.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. února (ČTK) - Vláda ve středu projedná návrh zákona o centrální evidenci účtů, tedy evidence účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Evidenci by měla spravovat Česká národní banka (ČNB) a nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. Cílem opatření je zejména boj proti daňovým únikům, informace totiž mohou podle ministerstva financí pomoci například finanční správě reagovat na přesun peněz získaných podvody. Záměr zřídit evidenci účtů schválila vláda předloni v prosinci.

Data v registru budou podle plánu aktualizována minimálně denně. Oprávněné orgány, které nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílají desítky bank, záložen a dalších institucí, budou dotazy podávat elektronicky. Odpovědi mají putovat do datových schránek.

Původně chtěl ministr financí Andrej Babiš (ANO) kvůli potírání daňové kriminality vznik registru, který měl obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. S tím ale nesouhlasila Česká národní banka.

Návrh zákona tak vychází z dohody MF a ČNB. Podle ní se například bude evidence účtů týkat fyzických i právnických osob, údaje ale nebudou obsahovat zůstatky peněz na účtech. Historie údajů bude vytvářena až po zahájení provozu evidence, data budou archivovány po dobu pěti let a centrální banka bude zveřejňovat celoroční statistické údaje o využívání centrální evidence účtů.

Informační systém by měla vytvořit centrální banka a měla by jej provozovat na náklady státu. Podle zprávy k návrhu zákona by náklady na vybudování systému měly být 12 milionů korun a roční náklady na provoz šest až osm milionů korun. \"Veškeré tyto náklady budou ČNB hrazeny ze státního rozpočtu. Tato částka bude prakticky kompenzována úsporou věcných a osobních nákladů u žadatelů z oblasti státní správy a samosprávy, zvýšení výnosů z příslušných řízení lze tedy považovat za přímý přínos,\" uvádí zpráva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK