\"Je to standardní věc. Ta tlaková zkouška se dělá proto, abychom netěsnosti zjistili,\" uvedl ředitel. Netěsnosti musejí být opraveny u malé příruby a drenážní armatury. Po dokončení oprav bude v bloku znovu provedena tlaková zkouška. Následně ČEZ požádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o povolení k přechodu na takzvaný minimální kontrolovaný výkon reaktoru.
V Jaderné elektrárně Dukovany teď vyrábějí elektřinu tři z jejích čtyř bloků. Blok číslo dvě, který je kvůli kontrolám svarů odstavený od loňského 18. září, plánuje ČEZ začít vracet do provozu také příští týden. Další odstávka ale v Dukovanech začne tuto sobotu. Zastaví se čtvrtý blok, a to na 63 dnů. Kromě výměny části jaderného paliva za čerstvé v něm budou odborníci rovněž kontrolovat svary. Čtvrtý blok dodával elektřinu do sítě od loňského 19. září do 28. prosince v Dukovanech jako jediný.
Problémy v Dukovanech začaly kvůli tomu, že při prověrce dokumentace byly nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Blok číslo dvě kvůli tomu energetici neplánovaně zastavili v noci na 18. září a o den později zůstal stát i třetí blok. K tomu se protáhla odstávka bloku číslo jedna. Do konce minulého roku se v Dukovanech podařilo obnovit výrobu proudu pouze v bloku číslo tři, jeho odstávka skončila 28. prosince.
U prvního dukovanského bloku firma ČEZ také potřebuje do konce března získat povolení pro jeho další provoz. Desetileté povolení mělo končit loni 31. prosince, ale SÚJB ho na žádost energetické firmy prodloužil o tři měsíce.
Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 megawattů. Vloni její roční výroba elektřiny v důsledku odstávek klesla o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Ztráty z neplánových odstávek podle lednového vyjádření ředitele výrobní divize ČEZ Ladislava Štěpánka společnost odhaduje na jednotky miliard Kč. Kvůli potížím se snímky svarů byla podle něj podána dvě trestní oznámení, jedno podal ČEZ, druhé SÚJB.