Loňský výsledek potvrzuje relativně silnou poptávku po letecké dopravě, a to i navzdory jinak horšímu ekonomickému pozadí, uvedl v prohlášení generální ředitel IATA Tony Tyler.
Ceny letenek byly po očištění o kurzové výkyvy v důsledku silného dolaru loni o zhruba pět procent nižší než v předešlém roce.
Vyšší zájem o své služby loni zaznamenali přepravci ve všech regionech, nejvíce pak aerolinky na Blízkém východě. Jejich podíl v mezinárodní letecké dopravě díky tomu vzrostl na 14,2 procenta, čímž překonali soupeře ze Severní Ameriky. Více než třetinou se na celkovém růstu podílely aerolinky z Asie a Tichomoří.
Přeprava na vnitrostátních linkách vzrostla o 6,3 procenta, růst přitom zaznamenaly všechny trhy v čele s Indií a Čínou. Ve Spojených státech se přeprava na vnitrostátních linkách zvýšila o 4,9 procenta, nejvíce od roku 2004. Poprvé od roku 2003 se přitom stalo, že růst vnitrostátní letecké přepravy byl v USA větší než na mezinárodních linkách.
Data za celý svět ovšem ukázala, že ke konci loňského roku se zvyšoval zájem o osobní leteckou přepravu pomaleji. V prosinci stoupla poptávka meziročně o 5,4 procenta. V listopadu meziroční růst činil 5,9 procenta a v říjnu 7,1 procenta, uvedla agentura Reuters.