Přes 90 pct zákazníků Teplárny Liberec si zlevnilo teplo

04.02.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Liberec 4. února (ČTK) - Více než 90 procent zákazníků Teplárny Liberec využilo možnosti kupovat levněji teplo a podepsalo dlouhodobé smlouvy na dodávky tepla a teplé vody. Čtyři pětiny kontraktů se podařilo uzavřít na pět let, pro roční smlouvy se rozhodla zhruba desetina odběratelů a velká část zbylých zákazníků chce do věrnostního programu přistoupit ještě v letošním roce. ČTK to dnes sdělil mluvčí Teplárny Liberec Lukáš Jankovský. Uzavření pětileté smlouvy zajišťuje odběratelům každoroční slevu ceny tepla o 14,5 procenta, u roční smlouvy je sleva tříprocentní.

Odběratele s pětiletou smlouvou by měl letos gigajoule přijít na 698,90 Kč, se smlouvou roční zaplatí 792,90 Kč. Cena nezlevněná je kolem 817 korun za gigajoule a patří k nejvyšším v Libereckém kraji. Třeba v České Lípě, kde teplárna rovněž patří do skupiny MVV, platí už třetí rok domácnosti za gigajoule 700 korun. V Jablonci nad Nisou patří teplárna městu a domácnosti platí za gigajoule 689 korun. Tam, kde jsou napojeni na loni vybudované nové kotelny, klesla cena na 579 až 650 korun za gigajoule. Zatím se to týká zhruba 1650 domácností a 20 institucí, dalším by mělo teplo zlevnit příští rok po dokončení další etapy revitalizace tamní teplárenské sítě.

Liberecká teplárna zásobuje teplem stotisícový Liberec a Vratislavice nad Nisou a vyrábí i elektřinu. V současné době zásobuje teplem a teplou vodou více než 15.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů terciální sféry, mezi něž patří i školy, úřady či nákupní centra. Odběratelů ale v posledních letech kvůli vysokým cenám ubylo. Výrazný úbytek je vidět zejména u domácností - ještě před šesti lety jich bylo na teplárnu napojeno téměř 19.000, to je propad více než o pětinu.

Teplárna, kterou ze 70 procent vlastní MVV Energie CZ a 30 procent město Liberec, připravuje projekt revitalizace zastaralé a ztrátové teplárenské sítě. Podmínkou investice za desítky milionů korun je ale stabilizace systému. Jedním z kroků proto byla nabídka zlevnění zákazníkům, kteří uzavřou dlouhodobé smlouvy. \"Výrazná sleva a jednosložkový způsob vyúčtování přesvědčily převážnou část našich zákazníků,\" řekla místopředsedkyně představenstva Jitka Holčáková. Předpokládá, že do programu se nezapojí méně než pět procent zákazníků na sekundární síti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK