Pozitivní vývoj ekonomiky dokládá i lednová nezaměstnanost. Ta se sice proti prosinci zvýšila kvůli útlumu sezonních prací o 0,2 procentního bodu na 6,4 procenta, meziročně ale byla o 1,3 bodu nižší. Uchazečů o práci bylo celkem 467.403. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107.779, což je nejvíce za leden od roku 2008. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v lednu činila 7,7 procenta.
Růst průmyslu za celý loňský rok byl ve srovnání s rokem 2014 nepatrně slabší, předloni průmyslová výroba vzrostla o pět procent. Za samotný prosinec výroba meziročně reálně vzrostla o 0,7 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale klesla o 1,7 procenta. Dynamika prosincové průmyslové výroby představuje nejslabší hodnotu za rok 2015. Analytik Generali Investments Radomír Jáč uvedl, že v prosincovém výsledku významnou roli sehrály mimořádné faktory v podobě celozávodních dovolených. Podniky v době Vánoc a novoročních oslav zavřely své brány, což mělo podle něj dopad na výrobu i na vývoj objednávek.
K růstu průmyslu za loňský rok přispěla nejvíce výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která posílila o 11,5 procenta. Polepšila si také výroba pryžových a plastových výrobků, která stoupla o 9,8 procenta, a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků s růstem o 6,7 procenta.
Rovněž počet zaměstnanců a výše mezd loni rostly. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více pracovníky se v průmyslu meziročně zvýšil o 3,4 procenta a průměrná hrubá měsíční mzda stoupla o 2,6 procenta na 28.344 korun.
Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál rostla, mířilo tam již 83,3 procenta tuzemského vývozu. Export do Ruska se propadl o 30,9 procenta. Export do Německa loni vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Objem česko-německého zahraničního obchodu loni poprvé prolomil hranici dvou bilionů korun. Rychle rostl vývoz na Slovensko, meziročně o 14,3 procenta. Do Velké Británie tuzemské firmy vyvezly o 11,9 procenta víc zboží. Dovoz do Česka se loni meziročně zvýšil v přeshraničním pojetí o osm procent. Import z Číny vyskočil o 28 procent.
\"Aktuální data potvrzují výraznou konkurenceschopnost našich firem v oblasti exportu a schopnost udržet si pozice zejména na náročných evropských trzích. Částečně tomu nahrává nízce nastavený kurz koruny a na straně druhé proaktivní politika vlády v ekonomické diplomacii,\" uvedl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Podle šetření svazu největší exportní a investiční potenciál vývozci vidí v zemích bývalého Sovětského svazu, v oblasti Dálného Východu, Latinské Ameriky a Afriky.
Největší podíl nově zahájených staveb bytových domů připadá na Prahu. Ještě v polovině loňského roku činil 74 procent, na konci prosince to bylo 57,7 procenta. S velkým odstupem následují jižní Morava (12,6 pct), Olomoucký (7,2 pct), Středočeský (5,7 pct) a Plzeňský kraj (4,7 pct). Počet zahájených staveb rodinných domů meziročně vzrostl o 10,3 procenta. Více než čtvrtina jich připadá na Středočeský kraj.