Ministerstvo financí (MF ČR) předložilo vládě návrh zákona, který novelizuje zákon o podnikání na kapitálovém trhu a dalších třináct zákonů včetně občanského zákoníku. "Hlavním důvodem vypracování novely je transpozice několika směrnic Evropské unie v oblasti služeb na finančním trhu – především směrnice o prospektu cenného papíru, směrnice proti zneužívání kapitálového trhu a směrnice o nabízení finančních služeb na dálku. Na základě požadavků praxe ale upravuje i některé další oblasti, kde byl dosavadní zákon nejasný či nedostatečný," shrnuje smysl zákona Tomáš Prouza, náměstek ministra financí zodpovědný za finanční trhy.
Ministerstvo se snažilo při přípravě této novely postupovat co nejvíce transparentním způsobem tak, aby do její přípravy byli zahrnuti a průběžně informováni ti, kterých se novela bezprostředně týká. Návrh zákona byl připraven ve spolupráci s pracovní skupinou, jejímiž členy byly dozorové úřady (Komise pro cenné papíry, Česká národní banka), zástupci tržních subjektů (např. Bankovní asociace, Asociace pro kapitálový trh) a další odborníci na problematiku práva kapitálového trhu. Aby byla do procesu přípravy novely zahrnuta i veřejnost, byl návrh umístěn na internetové stránky Ministerstva financí k veřejné diskusi. Vyhodnocení veřejné diskuse je možné nalézt na internetových stránkách Ministerstva (www.mfcr.cz), stejně tak konečný návrh zákona předložený Ministerstvem financí vládě. "V rámci veřejné diskuse se nám sešla řada zajímavých podnětů a je jasné, že šlo o velmi užitečný krok," říká Tomáš Prouza. Ministerstvo proto bude zveřejňovat i další návrhy zákonů, nyní je například na webu MF umístěna novela zákona o kolektivním investování.
Základní oblasti předložené novely je možno shrnout takto:
Transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/71/ES o prospektu, který má být zveřejněn při veřejné nabídce akcií.
Směrnice sjednocuje dosud roztříštěnou úpravu informačních povinností emitentů a pro emitenty zavádí jednotný evropský pas. Bude-li prospekt schválen v jednom členském státě, bude platný i ve všech ostatních, což emitentům přinese významnou úsporu nákladů. Toto pravidlo by také mohlo přispět k významnému rozvoji akciového trhu v České republice, kde budou moci být snadněji obchodovány zahraniční cenné papíry, které jsou již přijaty k obchodování v jiném členském státu Evropské unie. Českým investorům se tak zjednoduší investování do řady atraktivních zahraničních cenných papírů.
Dokončení implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES o obchodování zasvěcených osob a manipulaci s trhem a souvisejících směrnic věnovaných poctivé prezentaci investičních doporučení, uveřejňování střetu zájmů a definování vnitřních informací.
Vedle zavedení evropských směrnic do českého práva zákon také lépe upravuje některé oblasti činností na kapitálovém trhu. Jde například o upřesnění postupu při veřejných dražbách cenných papírů, pravidel pro mimoburzovní trh, poskytování náhrad z Garančního fondu obchodníků s cennými papíry nebo o upřesnění způsobu, jakým Komise pro cenné papíry registruje investiční zprostředkovatele nebo naopak jejich registraci ruší.
Navrhovaný zákon dokončuje implementaci směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/65/ES o uvádění finančních služeb pro spotřebitele na dálku. V souladu s evropskými předpisy se tak v občanském zákoníku upravují pravidla pro dálkové poskytování (tedy především prostřednictvím telefonu a internetu) bankovních služeb a spotřebitelských úvěrů s důrazem na ochranu zákazníků finančních institucí. Shodná úprava pro oblast cenných papírů a pojištění je již zapracována do příslušných oborových zákonů.
Zdroj: Tisková zpráva MF ČR