Yellenová v závěrečný den svého dvoudenního vystoupení v americkém Kongresu řekla, že centrální banka o této možnosti opět uvažuje. Ve středu seznámila s pololetní zprávou o měnové politice výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.
Yellenová dnes poukázala na některé významné body v zotavování ekonomiky Spojených států. Připustila ovšem, že slábnoucí světová ekonomika a propad na akciových trzích znamenají větší riziko. Je však podle ní zatím příliš brzy na to, aby Fed dokázal říci, zda je toto nebezpečí již natolik vážné, aby změnilo dosavadní kurz měnové politiky.
Fed loni v prosinci poprvé od finanční krize let 2007 až 2009 zvýšil úrokové sazby. Ukončil tak sedmileté období, kdy byly úroky prakticky na nule. Investoři jsou ale stále skeptičtější, že Fed bude tváří v tváří znepokojivému dění na světových trzích schopen ve zpřísňování měnové politiky pokračovat. Yellenová ve středu naznačila, že Fed by mohl tempo dalšího zvyšování úroků zpomalit.
Akcie v Asii a v Evropě dnes oslabily a výrazně dolů po středečním nejednoznačném výkonu se dnes vydaly také americké burzy. Naopak výnos desetiletého dluhopisu americké vlády klesl nejníže za více než tři roky. Inflace v USA navíc zůstává pod dvouprocentním cílem Fedu, hlavně kvůli poklesu cen ropy a silnějšímu dolaru. Podle Yellenové zůstává nejisté, kdy se ceny energií a kurz dolaru stabilizují.
\"Tyto faktory skutečně mohou ovlivnit rovnováhu rizika nebo trajektorii ekonomiky, a tedy ovlivnit náležitý postoj v měnové politice,\" uvedla dnes šéfka Fedu. \"V této chvíli je ale předčasné činit v této věci nějaký úsudek,\" odpověděla na jeden z dotazů. Závažností rizika pro růst americké ekonomiky se bude Fed zabývat na svém příštím zasedání v březnu.