Jejich zástupci se v pondělí s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) domluvili, že hospodářská komora zajistí platformu, na jejímž základě bude tvořeno alespoň většinové stanovisko dotčených stran k aktuálním otázkám. Mládek slíbil, že zajistí přijetí představitelů sektoru u předsedy vlády.
Ministerstvo průmyslu (MPO) již osmou verzi materiálu vládě předložilo spolu s žádostí, aby jej mohlo dopracovat do letošního června. Materiál však musí doplnit o aktuální data od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a také vypořádat téměř 400 připomínek z meziresortního řízení.
Podle telekomunikačních firem je ale i poslední verze velmi nekvalitní a vyžaduje zásadní přepracování. Kritizují například chybějící analýzu skutečného stavu internetové infrastruktury v Česku včetně mapy pokrytí sítěmi. Chybí rovněž zákon o usnadnění výstavby sítí v podobě, která by odpovídala směrnici EU, jejíž implementací má být.
V meziresortním řízení se sešlo 384 připomínek, z toho 267 zásadních. První zájemci o dotace na budování rychlých internetových sítí mají podle harmonogramu ministerstva z loňského prosince dostat peníze z fondů EU na konci roku 2017. První výzvy pro uchazeče o dotace zveřejní MPO letos v říjnu.
Cílem plánu rozvoje internetových sítí je pokrýt Česko internetem o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Nyní je takové připojení dostupné pro 64 procent domácností, což je více, než je průměr EU. Na venkově jsou to ale pouze tři procenta, zatímco unijní průměr je 18 procent.