Otevření kanceláře EIB v Praze vychází z rozhodnutí banky zřídit své pobočky ve všech členských zemích EU. Nová informační kancelář bude vedle kontaktu s klienty zajišťovat také poradenství. Veřejné instituce i soukromé společnosti tak získají snadnější přístup k informacím o možnostech financování projektů z prostředků skupiny EIB i Evropského fondu pro strategické investice a o neustále se rozšiřujícím produktovém portfoliu banky.
Prioritou EIB je zvyšovat dostupnost dlouhodobého financování pro malé a střední podniky. Banka by chtěla v ČR posílit svou podporu vědy a vývoje jako klíčových prvků dlouhodobého úspěšného hospodářského rozvoje. EIB umí spolupracovat nejen na velkých projektech na úrovni státu, jejími důležitými partnery jsou i regiony, například při zlepšování dopravní infrastruktury.
EIB zajišťuje rovněž peníze z takzvaného Junckerova investičního balíčku. Projekty, které by firmy chtěly s jeho využitím financovat, by se hlavně měly týkat oblastí, jež nelze financovat ze strukturálních fondů EU. Měly by se týkat především malých a středních podniků a energetiky.
Ústřední částí investičního plánu, se kterým předloni na podzim přišla Evropská komise Jeana-Claudea Junckera, je EFSI. Během tří let má pomoci přilákat do evropské ekonomiky ze soukromých a veřejných investic až 315 miliard eur (8,6 bilionu Kč). Zpočátku ho má tvořit 21 miliard eur, z toho pět miliard z peněz EIB a 16 miliard ve formě záruk evropského rozpočtu.