Z Česka zatím chtějí peníze z Junckerova balíčku čtyři projekty

22.02.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. února (ČTK) - Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který je nástrojem takzvaného Junckerova investičního balíčku, nyní registruje žádost o financování čtyř projektů z ČR. Na dnešní mezinárodní konferenci Investiční plán pro Evropu - Nástroj pro posílení hospodářského růstu to bez dalších podrobností uvedla evropská komisařka Věra Jourová.

Do konce loňského roku plán, nesoucí jméno šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, v EU vytvořil investice za 50 miliard eur. Během tří let plán počítá s investicemi za až 315 miliard eur (8,6 bilionu Kč).

Ústřední částí plánu, se kterým předloni na podzim přišla Evropská komise, je právě EFSI založený v polovině roku 2015. Zpočátku ho má tvořit 21 miliard eur, z toho pět miliard z peněz Evropské investiční banky a 16 miliard ve formě záruk evropského rozpočtu.

V rámci tzv. Junckerova balíčku loni v létě uzavřela Českomoravská záruční a rozvojová banka dohodu s Evropským investičním fondem o další podpoře malého a středního podnikání v ČR. To umožní čerpat českým podnikatelům úvěry v celkové výši 4,4 miliardy korun. Pomocí záruk za úvěry tak podpoří půjčky až pro 1500 malých a středních firem.

Jourová dnes uvedla, že v blízké době bude v rámci Junckerova plánu spuštěn projektový portál s přehledem projektů, do kterých budou moci zájemci investovat. \"Na portálu bude zveřejněn investiční záměr a investoři následně uvidí, jaké možnosti a v jakých lokalitách jsou k dispozici,\" uvedla. Zároveň vyzvala české firma k většímu zapojení v projektu.

Prezident Evropské investiční banky (EIB) Werner Hoyer upozornil, že fond je součástí snahy současné Evropské komise efektivněji využívat rozpočet EU a financovat projekty, které by nebylo možné financovat jinak. Cílem projektu je zacelit investiční a inovativní propast, která je mezi Evropou a zeměmi jihovýchodní Asie a USA.

EIB mimo jiné zajišťuje peníze právě z Junckerova investičního balíčku. Projekty, které by firmy chtěly s jeho využitím financovat, by se hlavně měly týkat oblastí, jež nelze financovat ze strukturálních fondů EU.

Proto také banka otevřela dnes v Praze kancelář, která bude vedle kontaktu s klienty zajišťovat poradenství. Veřejné instituce i soukromé společnosti tak získají snadnější přístup k informacím o možnostech financování projektů z prostředků skupiny EIB i Evropského fondu pro strategické investice a o produktech banky.

Prioritou EIB je zvyšovat dostupnost dlouhodobého financování pro malé a střední podniky. Banka by chtěla v ČR posílit svou podporu vědy a vývoje jako klíčových prvků dlouhodobého úspěšného hospodářského rozvoje.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK