Souhrnný index podnikatelské nálady v únoru klesl na 105,7 bodu z lednové úrovně 107,3 bodu. Sestoupil tak nejníže od prosince 2014. Průzkum je založen na dotazech u zhruba 7000 německých firem.
Pokles byl hlubší, než se očekávalo. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali v průměru snížení na 106,7 bodu.
Hodnocení současné situace se mezi podniky mírně zlepšilo. Výrazně se ale zhoršila očekávání pro příštích zhruba šest měsíců, což byl důsledek zvýšeného pesimismu průmyslových výrobců. Německý průmyslový vývoz trpí už delší dobu zpomalováním hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.
\"Zvýšily se obavy o vývoj německé ekonomiky, zejména v průmyslu,\" konstatoval ve zprávě Ifo jeho šéf Hans-Werner Sinn.
Loni největší evropská ekonomika zrychlila expanzi na 1,7 procenta z tempa 1,6 procenta v předešlém roce a zaznamenala nejlepší výkon za čtyři roky. Německá vláda očekává v letošním roce růst stejným tempem.
Německá ekonomika nyní těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v mladých tržních ekonomikách.