Nyitray v minulosti kritizoval situaci na černém trhu s vínem. Výsledkem kampaně svazu byly některé legislativní změny, které navrhla vláda. Novela vinařského zákona má podle ministra zemědělství Mariana Jurečky oddělit zrno od plev. Nové podmínky prodeje zřejmě nesplní některé non-stopy a večerky, i ty ale budou moci prodávat víno ve znovu nenaplnitelných nádobách, takzvaných bag-in-boxech. Nyitray dnes řekl, že se podle něj pozice vinařů zlepší, dostanou se i k lepším cenám.
V boji s černým trhem chce Nyitray pokračovat. Ve čtvrtek bude například jednat na ministerstvu průmyslu a obchodu o zavedení licencí na dovoz vína. \"Ten, kdo prodává nebalené víno, není nikde evidovaný,\" uvedl Nyitray. Registrovat by se podle něj měly i výčepy vína a vinárny, protože nikdo neví, kolik jich přesně je.
Svaz vinařů také bude také dál naléhat na to, aby stát zavedl trestní odpovědnost za falšování vína. Ve většině obdobných případů dostávají pokuty od potravinářské inspekce prodejci ve vinotékách nebo na tržišti. \"Ti co to dovezli nebo přeprodali, tam nejsou. My chytáme blechy, ne psa co blechy nosí,\" uvedl Nyitray.
Svaz vinařů aktuálně prezentuje 70 fyzických a 93 právnických osob a dále 18 čestných členů a 23 spolků, které zahrnují 1134 vinařů. Svaz tak zastupuje celkem 1300 vinařů. Valná hromada dnes schválila i hospodaření svazu za loňský rok. Výnosy přesáhly 13 milionů, čistý zisk byl více než 650.000 korun.
V Česku jsou ale i jiná společenství zaštiťující obor, například Vinařská asociace, která má přes 40 členů.