NKÚ prověřoval využití peněz na IT v letech 2010 až 2014, kdy MPO vedli postupně Vladimír Tošovský (za ČSSD), Martin Kocourek a Martin Kuba (oba ODS), Jiří Cienciala (nestraník) a Jan Mládek (ČSSD). Ministerstvo podle kontrolorů například zaplatilo sedm milionů korun za dva informační systémy, které nikdo nevyužívá.
Jedním z nich je systém NECHELA pro obchod s nespotřebovanými chemikáliemi. \"Od jeho vzniku v roce 2010 se v něm zobchodovaly chemikálie jen za 13.000 korun, přičemž samotný systém vyšel na 5,3 milionu korun. Od roku 2012 se s pomocí tohoto systému neuzavřel žádný obchod,\" sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková.
MPO přitom podle ní ještě před vytvořením NECHELA vědělo, že o systém není zájem kvůli přísným pravidlům a chybějícím předpisům. Bez schválení potřebných zákonů byl v roce 2010 spuštěn také systém NEO za 1,9 milionu, který měl umožnit obchodování na burze s vedlejšími produkty a výrobky z odpadů, a tak přispět k efektivnějšímu nakládání s odpady.
Kontroly rovněž ukázaly, že ministerstvo si nechávalo tendry na IT zpracovávat různými firmami za podstatně rozdílné ceny. \"Administraci některých veřejných zakázek si zajišťovaly u externích firem jednotlivé odbory ministerstva, aniž o tom resort jakkoli centrálně rozhodoval. Ceny za stejné služby se tak v některých případech lišily i více než dvojnásobně,\" oznámila Málková. Za organizaci jednoho tendru MPO zaplatilo třeba 35.000 korun, a jiné firmě za obdobnou službu pak 90.000 korun.
\"Ministerstvo navíc využívalo tyto služby i v případě nejjednodušších zakázek, například zakázek zadaných přes e-tržiště. Podle NKÚ měli alespoň jednodušší zadávací řízení administrovat zaměstnanci ministerstva, kteří mají tuto činnost v pracovní náplni,\" doplnila mluvčí NKÚ.