Komise má prý kvůli ocelářství zrychlit antidumpingová řízení

29.02.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 29. února (zpravodaj ČTK) - Evropská komise by měla nejméně o dva měsíce zrychlit svá rozhodování o antidumpingových opatřeních v ocelářství. Novinářům to po jednání ministrů členských zemí EU odpovědných za hospodářskou soutěž řekl nizozemský ministr Henk Kamp. Rychlejší rozhodování, které má umožnit pružnou reakci EU například na současnou nadprodukci z Číny, ale podle něj nesmí ohrozit kvalitu vyšetřování.

\"Určitě to pomůže ke konkurenci nejen ocelářství, ale i dalšímu průmyslu, který je závislý na energiích,\" podotkl Kamp.

\"Je pravda, že tady je parametrem čas. Jsou jiné věci, kde přistupují k antidumpingovým opatřením lehce svižněji,\" poznamenal dnes na okraj jednání také náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. EU by na dovoz levné čínské oceli měla podle něj reagovat rovněž aktivní obchodní politikou a využít dostupné ochranné nástroje, tedy cla.

Eurokomisařka pro vnitřní trh a služby Elžbieta Bienkowská před novináři reagovala poznámkou, že komise ohledně zrychlených šetření udělá, co bude moci. \"Soustředíme se na to. A jsme rozhodnuti toho dosáhnout,\" poznamenala.

Čína, na kterou připadá polovina světové produkce oceli, loni vyvezla rekordních 112 milionů tun, což odpovídá produkci v celé Severní Americe. Ještě v roce 1999 byl podíl Číny na trhu jen 15 procent. Shodou okolností dnes Čína oznámila, že v sektoru uhlí a oceli přijde o práci v rámci úsilí o snížení přebytečné kapacity asi 1,8 milionu lidí.

Evropská unie Peking vyzvala, aby snížil přebytečnou kapacitu ve výrobě oceli. Následkem vyššího vývozu z Číny totiž klesly ceny některých ocelářských výrobků v Evropě až o polovinu.

Podle dokumentů samotné Evropské komise se podíl Evropy na celosvětové produkci oceli trvale snižuje. V roce 2001 to bylo 22 procent, nyní jen asi deset procent. Přesto dává ocelářství v EU práci asi 360.000 lidí v 500 výrobních zařízeních ve 23 členských zemích.

Podle nizozemského ministra Kampa, jehož země nyní předsedá EU, jsou k ochraně evropského ocelářství potřeba rychlá a konkrétní opatření. Jinak hrozí jeho další propad a související uzavírání hutí. \"Je proto potřeba rychlá akce, která zafunguje už v krátkodobém horizontu. A to vyžaduje dobrou spolupráci na evropské úrovni a kroky členských zemí, Evropské komise i samotného průmyslu,\" podotkl Kamp.

Dlouhodobým řešením, jak udržet konkurenceschopnost podobných odvětví, jsou ale podle jeho názoru jen inovace, které sníží jejich energetickou náročnost. Ke změně musí přistoupit samotné firmy, vlády je ale mohou v podobných krocích podpořit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK