Čtyři největší věřitelé, kteří odmítli restrukturalizaci dluhů po bankrotu Argentiny z roku 2001, přijali návrh argentinské vlády uhradit 75 procent jejich pohledávek, včetně jistiny a všech úroků. Buenos Aires by tak v rámci dohody zaplatilo 4,65 miliardy dolarů (116 miliard Kč).
\"Dohoda je z definice kompromisem a obě strany tohoto epického sporu naštěstí nakonec uznaly potřebu kompromisu,\" uvedl podle agentury Reuters Pollack; toho jako prostředníka v jednání jmenoval americký soudce Thomas Griesa, který měl případ dlouhá léta na starosti. Předním vyjednávačem za investory byl Paul Singer, šéf hedgeového fondu Elliott Management.
Ve dvou kolech restrukturalizace státních dluhopisů z minulého desetiletí přijali podmínky nabídnuté Argentinou majitelé 92 procent dluhopisů. Ti tak v rámci dohody dostali nové dluhopisy v hodnotě necelé třetiny původní sumy. Část investorů však restrukturalizaci nepřijala, což vedlo k protahování soudních sporů, obstavování majetku Argentiny, vyloučení země z mezinárodních kapitálových trhů a k deformacím v ekonomické politice argentinských vlád.
Argentina se předloni v červenci dostala opět do platební neschopnosti, když americký soud zablokoval splátku restrukturalizovaných dluhopisů a podmínil ji tím, že se Argentina musí nejdříve vyrovnat se skupinou žalujících investičních fondů. Minulé levicové argentinské vlády tyto nároky odmítaly uznat a ignorovaly verdikty amerického soudu, které byly pro Buenos Aires nevýhodné.
Loni v listopadu však byl zvolen pravicový prezident Mauricio Macri, který označil řešení sporu o nesplacené dluhy za svou prioritu. Počátkem února vláda uzavřela dohodu se skupinou italských investorů o vyrovnání nespláceného státního dluhu v částce 1,35 miliardy dolarů.
Argentina celkově nabídla držitelům nerestrukturalizovaného dluhu 6,5 miliardy dolarů. Pokud dohoda se čtveřicí fondů projde, bude vyřešeno více než 85 procent těchto pohledávek, uvedl Reuters.