Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se v únoru dohodly na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů, což se ukazuje jako problematické zejména v případě Íránu. Ten je po letech sankcí odhodlán těžbu razantně zvýšit.
Putin ale sdělil, že globální dohoda o zmrazení těžby ropy je na dosah, uvedla agentura AP.
\"Jak oznámil ministr (energetiky Alexandr Novak), vy všichni s tím návrhem souhlasíte,\" uvedl Putin na dnešní schůzce s představiteli předních ruských ropných firem. Prezident upřesnil, že těžba ropy v Rusku by na lednové úrovni měla zůstat po celý letošní rok.
Cílem dohody o zmrazení těžby je podpořit ceny ropy. \"Řada zemí vyjádřila této iniciativě podporu,\" uvedl dnes Novak. Rusko by podle něj tento měsíc mělo jednat s ostatními zeměmi o konečném rozhodnutí ohledně zmrazení těžby.
Ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli nadměrným dodávkám na trh propadly o více než dvě třetiny. Levná ropa je sice přínosem pro spotřebitele i řadu podniků, přináší ale problémy těžařským zemím, včetně Ruska.
Hrubý domácí produkt Ruska se loni propadl o 3,7 procenta, a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Hospodářskou situaci v Rusku nyní komplikují i sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.
Rusko je největším producentem ropy na světě. V lednu se tam těžba ropy vyšplhala na nové postsovětské maximum 10,88 milionu barelů denně z 10,80 milionu barelů denně v předchozím měsíci. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje v Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.