Auditoři: Boj s úniky DPH není v současnosti v unii efektivní

03.03.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 3. března (zpravodaj ČTK) - Lepší výměna informací na úřední, právní i vyšetřovací úrovni jak mezi členskými státy unie, tak s evropskými agenturami by měla napomoci boji s úniky daně z přidané hodnoty (DPH). Plyne to z dnes zveřejněné zprávy Evropského účetního dvora. Ten zároveň upozorňuje, že boj s podvody na DPH při přeshraničních transakcích není v současnosti v EU efektivní. Evropská komise plánuje v polovině měsíce zveřejnit kroky, kterými chce situaci změnit.

\"Podvody na DPH mají častou spojitost s organizovaným zločinem,\" uvádí zpráva účetního dvora. Policejní úřad Europol přitom odhaduje, že ročně členské země unie přijdou na úkor organizovaných skupin o 40 až 60 miliard eur (až 1,6 bilionu Kč). Dvě procenta těchto skupin přitom odpovídá za 80 procent karuselových podvodů, při nichž je využíváno právě přeshraničního obchodu na jednotném evropském trhu.

Český ministr financí Andrej Babiš už měsíce jako řešení prosazuje systém přenesené daňové povinnosti, známý také jako mechanismus \"reverse charge\". Tento přístup ale evropská komise podle nedávného vyjádření svého místopředsedy pro euro Valdise Dombrovskise nepokládá za nejlepší variantu řešení. Kloní se spíše k tomu, aby daň u přeshraničních transakcí vybírala jménem cílové země daňová správa země původu.

Své konkrétní návrhy ke zlepšení výběru DPH chce komise prezentovat 16. března, řekla dnes novinářům mluvčí komise Vanessa Mocková. Ve stejnou chvíli by měla evropská exekutiva zveřejnit svůj názor na nedávnou Babišovu žádost, aby Česká republika mohla jím prosazovanou \"reverse charge\" vyzkoušet v rámci takzvaného pilotního projektu.

\"Mnohá z doporučení ze zprávy (auditorů) souzní s návrhy, které představíme,\" poznamenala dnes Mocková k chystanému akčnímu plánu komise v boji proti únikům na DPH.

Mezi doporučením Evropského účetního dvora je také návrh, aby se otázka DPH dostala do kompetencí budoucího úřadu evropského veřejného žalobce a také, aby Evropský úřad proti podvodům (OLAF) mohl podvody na DPH vyšetřovat. V kompetenci OLAF je ochrana finančních zájmů EU. Určité procento z vybrané DPH je přitom jedním ze způsobů plnění unijního rozpočtu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK