Dnešní třetí čtení návrhu zákona trvalo pět hodin včetně hlasování a přestávky vyžádané kvůli poradě nad hlasovací procedurou. K zákonu se sešlo několik stovek pozměňovacích návrhů.
Sněmovna během dílčích hlasování odmítla návrh opozičního poslance Martina Plíška (TOP 09 a Starostové). Návrh, který původně podpořil i ústavně-právní výbor, měl znemožnit účast v soutěžích takovým firmám, v nichž vlastní nejméně desetiprocentní podíl člen vlády. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové by to bylo v rozporu s evropským právem. Opatření by dopadlo hlavně na skupinu Agrofert, kterou vlastní předseda vládního hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.
Nový zákon má kromě jiného umožnit vyloučit nespolehlivého dodavatele, který předchozí zakázku zkazil nebo nedokončil, a přitom se opět hlásí do dalšího výběrového řízení. Bude možné vyloučit i firmu, která nabídla mimořádně nízkou cenu, ale nezdůvodnila ji. Povinným hodnotícím kritériem při posuzování nabídek bude ekonomická výhodnost nabídky. Až na výjimky bude zadavatel moci ekonomickou výhodnost určovat i podle nabídnuté ceny nebo nejnižších nákladů životního cyklu. Zadavatel ale dostane k dispozici další kritéria, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé soutěžit výhradně na nejnižší nabídnutou cenu, jako tomu je nyní, uvádí ministerstvo pro místní rozvoj.
Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) poslancům řekla, že u menších zakázek zůstávají pravidla stejná a zadavatelé tak budou moci využívat svých zkušeností z dřívějška. Nový zákon má podle ní snížit byrokracii, zajistit pružnější zadávací řízení a je určen těm, kdo chtějí zadávat zakázky hospodárně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že česká ekonomika tento zákon potřebuje.