Moody\'s nyní bude hodnotit rozsah dopadu dalšího prudkého poklesu cen ropy na výkon ruské ekonomiky a rozpočet, včetně možností financování deficitu v nadcházejících letech. Hodnocení by mělo být dokončeno do dvou měsíců.
\"Z hodnocení agentury Moody\'s vyplývá, že je třeba přizpůsobit rozpočtový systém nové realitě na trhu s komoditami,\" reagoval na oznámení ruský ministr financí Anton Siluanov. Podle agentury Reuters také řekl, že vláda připravila opatření, která by měla rychle odpovědět na současnou ekonomickou situaci, a že pracuje na způsobech, jak dosáhnout ve střednědobém horizontu vyrovnaného rozpočtu.
Mezi plánovanými opatřeními jsou podle Siluanova například výdajové škrty, zvýšení spotřebních daní a zlepšení způsobu vyběru daní. Podle Moody\'s ale tato opatření nemusejí být dostatečná a Rusko potřebuje radikálnější reformy fiskálního systému, jako je reforma penzí, které však nelze v brzké době očekávat, zejména z politických důvodů. Letos v září se v Rusku konají parlamentní volby a na začátku roku 2018 pak volby prezidentské.
Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu tvoří zhruba polovinu příjmů ruského státního rozpočtu a pokles cen ropy by mohl ještě více zvýšit rozpočtový deficit. Ten by v případě, že ceny ropy budou letos v průměru činit 40 dolarů za barel, měl podle současných vládních prognóz činit tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Pokles cen ropy také prudce sráží kurz rublu.
Ze tří hlavních ratingových agentur, kterými jsou Moody\'s, Standard & Poor\'s a Fitch Ratings, má Rusko známku v investičním pásmu jen u agentury Fitch.