Celkové náklady na podrobnější prověření vhodnosti lokalit pro výstavbu agentura CzechInvest odhaduje na maximálně 30 milionů Kč.
Stát od roku 1998 podpořil výstavbu průmyslových zón částkou 12 miliard korun v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón a Programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury. V rámci dotačních akcí byla podpořena výstavba 87 průmyslových zón, jejich rozšíření či rozšíření jiných zón.
\"Pokud bychom vzali v úvahu pilotní projekty výstavby průmyslových zón v letech 1994 až 1998, které nebyly součástí výše uvedených programů, představovala by celková rozloha průmyslových zón vybudovaných od roku 1994 do současnosti cca 4400 ha,\" uvádí zpráva.
Celkem bylo v Česku v průmyslových zónách, které podpořil stát, vytvořeno více než 80.000 nových pracovních míst. Nejvíc jich vzniklo v Moravskoslezském kraji (přes 20.000), v Plzeňském kraji (přes 15.000) a v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji (shodně necelých 9000). Celkem bylo podle zprávy investory v průmyslových zónách vygenerováno více než 263 miliard korun obratu.
Nejvíce zón, které podpořil stát, bylo vybudováno v Ústeckém kraji, dále v Moravskoslezském a v Jihomoravském. V nejvyšší míře jsou zóny obsazeny investory v Plzeňském kraji (89 pct.), v Moravskoslezském a v Jihočeském kraji (shodně 87 pct.) a v Karlovarském kraji (85 pct.).
Vysoké procento obsazenosti zón svědčí podle MPO o zájmu investorů umisťovat své investice právě v Česku. Vysoká obsazenost ale může mít v blízké budoucnosti podle ministerstva negativní vliv na rozhodování investorů kvůli nedostatečné nabídce připravených ploch. \"To se již v několika případech prokázalo a může se plně projevit již v několika příštích letech,\" uvádí zpráva.