Sobotka k OKD: Cílem vlády je zodpovědné řešení v zájmu občanů

11.03.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. března (ČTK) - Cílem vlády v problematice černouhelné společnosti OKD je zodpovědné řešení v zájmu občanů a zaměstnanců, při dodržení zásad řádného hospodaření s veřejnými penězi i surovinovými zdroji. V dopise zaslaném zástupcům hornických odborů to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). OKD má existenční problémy a chystá se mimo jiné zavřít Důl Paskov. Kromě asi 12.000 pracovníků v OKD jsou ohroženy další tisíce míst v návazných profesích.

Se zněním dopisu, který má ČTK k dispozici, dnes delegáty sjezdu Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) seznámil předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Sobotka v dopise odkazuje na sérii opatření ke snížení negativních dopadů související s očekávaným útlumem těžby černého uhlí v Moravskoslezském kraji, o kterém ve čtvrtek informovalo ministerstvo průmyslu (MPO). To uvedlo, že v jeho gesci jsou připravována opatření směřující k tvorbě nových pracovních příležitostí v kraji. Nová místa by mohla být například ve společnosti Hyundai Mobis, která v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku staví továrnu na výrobu světlometů. Sobotka v dopise připomíná, že Hyundai plánuje po dohodě se státem investovat do vybudování závodu asi čtyři miliardy korun a vytvořit až 900 nových pracovních míst. \"Prvních 150 zaměstnanců by měla (firma) přijmout už v tomto roce,\" dodal premiér.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) pak podle Sobotky ve spolupráci s Úřadem práce v Moravskoslezském kraji připravuje sérii projektů na podporu lidí ohrožených nezaměstnaností. Projekt s vyčleněnými více než 115 miliony korun má během 2,5 roku pomoci nejméně 600 stávajícím zaměstnancům OKD.

Sobotka zmiňuje i plán mimořádného příspěvku pro propuštěné horníky, kteří mají mít nově nárok na příspěvek až 8000 korun měsíčně až po dobu tří let, v závislosti na odpracované době. Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda už před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5280 korun vyplácela maximálně 30 měsíců.

Hornické odbory si dnes v Praze zvolily vedení na další čtyřleté období. Předsedou byl znovu zvolen Jan Sábel, místopředsedy zůstávají Jaromír Franta a Jaromír Pytlík. Sjezd dále prokračuje, kolem poledne by ho měli navštívit i ministři. Účast přislíbil kromě ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) a Marksové také ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK