Úřad se v poslední době potýká s řadou personálních změn. V lednu předsedkyně úřadu Alena Vitásková odvolala z funkce místopředsedu pro oblast regulace Jana Nehodu (65). Nehoda vypsal na konci prosince v její nepřítomnosti podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Byl zároveň vedoucím týmu expertů, který připravoval změny tarifního systému plateb za elektřinu. Tento tým Vitásková rozpustila na konci února.
Koncem února se také stal prvním místopředsedou ERÚ jeho někdejší spoluzakladatel Ivan Noveský. Vitásková ho jmenovala do funkce 26. února a pověřila ho řízením provozu a kontroly úřadu. Noveský se na úřad vrátil po 15 letech.
Samotné předsedkyni skončí mandát v červenci příštího roku, kdy vedení úřadu nově převezme pětičlenná rada. Její postavení nebylo několik posledních měsíců jasné a hrozilo jí, že bude muset ve funkci skončit. Ve Sněmovně je nyní před schvalováním novela, která má výslovně stanovit, že se na ní nevztahuje služební zákon. O novele by poslanci mohli rozhodnout ještě v březnu.
Pokud by Vitásková spadala pod služební zákon, musela by k 1. březnu složit služební slib. V takovém případě by ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a byla nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá.
Kromě toho čelí obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tak vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici.