EY: Objem nákupů a prodejů firem loni v ČR klesl o devět procent

16.03.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. března (ČTK) - Objem nákupů a prodejů firem loni v Česku činil 7,2 miliardy dolarů (175,7 miliardy korun), což je meziroční pokles o devět procent. Investoři uskutečnili 185 transakcí, meziročně jde o 16procentní snížení. Vyplývá to z údajů M&A barometru, který dnes zveřejnila poradenská firma EY. V rámci regionu střední a jihovýchodní Evropy obsadila Česká republika jak v objemu trhu, tak v počtu transakcí třetí místo za Tureckem a Polskem.

\"Česká republika se udržela v trojici transakčně nejsilnějších trhů v regionu. I přesto má stále kam růst. Prvním pilířem růstu bude v dohledné době pokračující prostředí nízkých úrokových sazeb, druhým relativně podhodnocená česká koruna a zejména fakt, že ačkoliv se transakční násobky v ČR v poslední době zvýšily, stále jsou v porovnání s násobky ve světě atraktivní,\" uvedl konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY v České republice Michal Hrmo.

Zatímco ve světě se podle něj loni prodávaly společnosti v průměru za zhruba 11násobek zisku před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA), v České republice byl tento násobek zhruba o dva až tři roční zisky nižší.

V mezinárodním srovnání vychází Česko stále jako silný regionální investor. Ze zemí střední a jihovýchodní Evropy je ČR třetím největším trhem za Tureckem (10,8 miliardy dolarů) a Polskem (7,6 miliardy dolarů).

Nejatraktivnějšími obory z pohledu počtu transakcí byly v ČR služby, v celém regionu pak IT. Významně podle EY stoupl v ČR zájem o potravinářství a zemědělství, naopak klesl u nemovitostí.

Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly už tradičně investice domácích investorů v rámci Česka, následované investicemi směřujícími do ČR ze zahraničí.

Největší transakcí loňského roku se v České republice stala akvizice švédské společnosti Trelleborg, která koupila výrobce pneumatik a průmyslových polymerových řešení ČGS Holding za zhruba 1,3 miliardy dolarů. Nejaktivnějším investorem byl však Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Ten provedl osm významných transakcí. Skupina CTP Invest Radovana Vítka pak byla s pěti obchody nejaktivnějším investorem v oblasti nemovitostí.

V celém regionu střední a jihovýchodní Evropy se loni uskutečnilo 1281 transakcí v objemu 43,1 miliard dolarů. Celková hodnota trhu tak vzrostla v meziročním srovnání o 12 procent, počet transakcí ovšem klesl meziročně o 1,8 procenta.

Letošní rok může být podle výkonného ředitele společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice Petra Kříže ve znamení úspěšných odprodejů aktiv některých lokálně silných finančních skupin. \"Aktuální cenové nabídky jsou na takové úrovni, že to přinejmenším některé z nich bude motivovat k prodeji,\" uvedl. V poslední době se spekuluje například o prodeji skupiny GE Money.

Žebříček Top 10 největších transakcí v roce 2015 v České republice

Cílová společnost(% podíl) Stát Kupující Stát Hodnota transakce v mil. USD ČGS Holding a.s. Česká republika Trelleborg AB Švédsko 1262 Uhelné a plynové elektrárny E.ON Italia Itálie Energetický a průmyslový holding, a.s. Česká republia 592 Slovenské elektrárne, a.s. Slovensko Energetický a průmyslový holding, a.s. Česká republika 407 Heureka.cz a Netretail Holding Česká republika Rockaway Capital SE Česká republika 201 Hamé s r.o. Česká republika Orkla ASA Norsko 192 255 000 m2 logistického parku v Praze Česká republika AEW Europe Francie 168 Pivovary Lobkowicz Group (79,4 %) Česká republika CEFC China Energy Co. Čína 108 Projekt Savarin Česká republika Crestyl Real Estate s r.o. Česká republika 93 Bucharest West Industrial Park Rumunsko CTP Invest spol. s r.o. Česká republika 66 Kancelářská budova Corso Court Česká republika Invesco Real Estate USA 61

Pozn. Jde o transakce se zveřejněnou hodnotou obchodu

Zdroj: EY M&A Barometr

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK