Uvedené země tehdy zároveň vybídly další přední světové producenty, aby se k nim přidali. Ministr řekl, že dohoda by mohla pomoci zvýšit ceny ropy na světových trzích. Nynější iniciativu podle něj podporuje zatím asi 15 členských a nečlenských států OPEC, kteří se na světové produkci ropy dohromady podílejí asi ze 73 procent. Katarský ministr je nyní prezidentem kartelu OPEC.
Podle zdrojů agentury Reuters z prostředí kartelu OPEC by se dubnové setkání mohlo konat bez účasti Íránu. Ten je sice členem OPEC, ale opakovaně dává na srozuměnou, že do jednání o zmrazení těžby se připojí až poté, co se jeho vlastní produkce vyšplhá na úroveň před zavedením mezinárodních sankcí. Těm Írán čelil kvůli svému jadernému programu, letos v lednu ale byly zrušeny.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pondělí prohlásil, že Írán má po letech sankcí právo na zvýšení těžby. Případné vyjmutí Íránu není podle zdrojů Reuters sice ideální, není to však prý něco, na čem by jednání mohlo ztroskotat. Na zapojení všech hlavních producentů do zmrazení těžby trval Kuvajt.
Ceny ropy za poslední rok spadly na nejnižší hodnotu za více než deset let, částečně díky růstu těžby v USA a rozhodnutí kartelu OPEC zvýšit vývoz s cílem upevnit si tržní pozici. Na trhu tak vznikl citelný převis nabídky.
Levná ropa dělá problémy těžařským firmám i některým velkým světovým producentům.