Partnerská Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni uložila pravomocně pokuty za 140 milionů korun, což je o 40 procent více než v roce 2014. Zhruba tři čtvrtiny pokut dostali obchodníci za různé prohřešky při prodeji potravin. Podle Semeráda není hlavní oblastí veterinárního dozoru udělování pokut, ale spíše prevence prohřešků.
Kromě problémů s dosledovatelností potravin byla šestina chyb v restauracích v nesprávném označování potravin, více než desetina pochybení se pak týkala prošlých dat použitelnosti jídla.
Veterináři kontrolují také hospodářské chovy, přičemž z 3550 kontrol zjistili chybu u více než desetiny. Nejčastěji šlo o nevhodné podmínky chovu či omezování výživy a napájení.
U zájmových chovatelů loni veterináři provedli 1990 kontrol. Závadu našli u 486 z nich. Nejčastější chovatelskou chybou byly nevhodné podmínky, omezování výživy a napájení, nepřiměřený stres, ale také opuštění zvířete nebo nevhodné způsoby jeho uvazování.
Šest případů kvůli možnému týrání zvířat nahlásili veterináři orgánům činným v trestním řízení.
Úřední veterináři také provedli přes 26.000 naplánovaných kontrol v podnicích, které zpracovávají nebo manipulují s produkty živočišného původu. U nich zjistili přes 800 chyb, dvakrát více než předloni. Dalších 21.000 kontrol bylo mimořádných nebo neplánovaných. Při nich našli pochybení v 1900 případech.
Na jatkách před a po poražení prohlédli veterináři skoro 114 milionů zvířat. Jako nevhodné pro lidskou spotřebu vyřadili skoro 1,5 milionu kusů drůbeže, přes 29.200 velkých jatečných zvířat a přes tisíc králíků.