Krajský soud potvrdil pokuty od ÚOHS pro Povodí Vltavy

21.03.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 21. března (ČTK) - Krajský soud v Brně potvrdil pokuty v souhrnné výši 330.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. Sankce jsou za manipulování zakázek při losování firem, které se o ně ucházely. Povodí Vltavy s názorem soudu nesouhlasí a plánuje podání kasační stížnosti, řekla ČTK právní zástupkyně společnosti Ivana Syrůčková. Podle ní je dnešní rozsudek nespravedlivý.

Případ souvisí s rozsáhlými manipulacemi s veřejnými zakázkami, které na podnět policie prošetřoval ÚOHS. Kromě Povodí Vltavy, které mělo původně zaplatit dohromady milion korun, pokutoval úřad například města Šternberk a Kostelec nad Labem, obce Cítov a Svijany, Jihočeský kraj a Správa silnic Olomouckého kraje.

Policie upozorňovala na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování, což je proces, který už nyní zákon neumožňuje. Zakázky Povodí Vltavy se týkaly zvýšení kapacity koryta Vltavy v k.ú. Nové Ouholice a Veltrusy a protipovodňových opatření lokality Svrčovec.

Povodí Vltavy manipulaci odmítá a dál tvrdí, že zajištěný počítač nebyl tím, který se u zakázky používal. Soud dnes sice připustil, že čísla nesouhlasí, ale jde spíše o chybu při zapsání čísla notebooku. O tom, že se na něm zakázka losovala, pochyby nemá.

\"Losovací zařízení bylo uzpůsobeno k manipulaci. Zakázka vykazovala pochybnosti a došlo k porušení zásady transparentnosti,\" uvedl dnes soudce Viktor Kučera při zdůvodnění výroku soudu. Podle něj byl princip ovládání notebooku velice sofistikovaný. \"Poté, co proběhlo zkušební losování, bylo možné přepnout do modu, který byl manipulovatelný,\" uvedl Kučera. Program pak vylosoval předem vybrané firmy. Povodí Vltavy si na zakázku najalo odbornou firmu. To ale podle soudu nic nemění na tom, že je za výsledek odpovědné.

Policie zabavila při svém vyšetřování celkem čtyři notebooky. Ve všech případech byly na losování najaty společnosti Kleris CZ, a.s., nebo Inženýrské služby Hradec Králové, s.r.o. Software umožňoval udělat nezmanipulované demonstrační losování, které mělo uchazečům prokázat regulérnost celého procesu. Po ukázce se také automaticky vymazal přednastavený soubor, na jehož základě se zobrazily výsledky. Zužování počtu uchazečů bylo vzhledem k problematičnosti ze zákona o veřejných zakázkách vypuštěno od 1. dubna 2012 a zadavatelé je nesmějí využívat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK