"Účelem debatování je učit se, ne vítězit." Citátem A. J. Toynbeeho se jistě neřídili účastníci 3. ročníku mezinárodního debatního turnaje Allen & Overy Prague Debate Tournament 2005. Soutěžní klání se konalo o víkendu od 8. do 10. dubna v prostorách Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a vyvrcholilo v neděli finálovým kolem v jednací síni Senátu PČR. Prestižní vítězství na turnaji pořádaném Debatním klubem studentů a přátel Univerzity Karlovy si připsali estonští debatéři, kteří obstáli v konkurenci 28 týmů z devíti evropských zemí od Německa až po Kazachstán.
Jak takové debatování na vysoké úrovni vypadá? Každá soutěž má samozřejmě pevně stanovená pravidla. Allen & Overy Prague Debate Tournament probíhá podle řádu a stanov platných pro schůze britské Dolní sněmovny. Účastní se jí dva "vládní" a dva "opoziční týmy." Každý tým je složen ze dvou řečníků, kteří pronáší svou řeč a snaží se přesvědčit porotu o správnosti svých tezí. Členové jednotlivých družstev také mohou své soupeře zneklidňovat faktickými poznámkami. Debatéři spolu diskutují pouze v angličtině. Probírají se aktuální společenské a politické problémy.
K účasti ve finálovém kole musely řečnické týmy překonat nástrahy čtyř základních kol a semifinále. Ve finálovém střetnutí došlo na otázku přistěhovalectví v EU. O imigrantech v evropských zemích nakonec debatovali vysokoškolští řečníci dvou německých týmů, čeští zástupci z Prahy a zmiňovaní Estonci, kteří si odvezli pomyslný vavřínový věnec pro vítěze.
Ptáte se k čemu je debatní liga dobrá a jak se do ní dostat? Celý systém debatování na aktuální téma či otázku (rezoluci) se do českých středních a vysokých škol dostal na sklonku devadesátých let z anglo-amerického prostředí. Úkol účastníků debaty je jednoduchý - získat porotu na svou stranu, přesvědčit ji například, že Michael Jackson je nejlepší zpěvák na světě. Pravidla hry jsou různá, ale většinou proti sobě stojí dvě družstva složená z 2-3 debatérů. První tým (afirmativní) musí s danou rezolucí souhlasit, druhý (negativní) oponuje. Vítězem je tým, který během daného časového limitu vysloví kvalitnější a opodstatněnější argumenty a dokáže lépe argumentovat na křížové otázky protivníků.
Řady řečníků se neustále rozrůstají. Na středních školách jsou jednotlivé týmy sdruženy v Asociaci debatních klubů ČR, kam se také mohou případní zájemci ze středních škol přihlásit (více na http://adk.debating.net/). Také na fakultách vysokých škol vznikají spolky za podobným účelem. Debatování přináší studentům mnoho poznatků: učí se argumentovat v cizím jazyce, zamýšlejí se nad problémy dnešního světa, poznávají nové lidi a pokud jsou opravdu kvalitními řečníky, mohou se svými týmy procestovat celý svět.
Zdroj: Neviditelný pes, http://dkuk.wz.cz/allenovery/index.php?lang=cz, -pam-
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.