Skupina Tata Steel tento týden oznámila, že hodlá své ztrátové aktivity v Británii prodat. V ohrožení se tak ocitlo minimálně 15.000 pracovních míst.
\"Nevěřím, že zestátnění je tou správnou odpovědí,\" řekl podle médií Cameron po dnešním jednání s ministry. Dodal, že vláda pracuje na zajištění dlouhodobé udržitelnosti výroby oceli v Británii. \"Je to obtížná situace. Není zde žádná záruka úspěchu,\" upozornil.
Opozice i média vládu za dosavadní přístup k situaci v ocelářském průmyslu ostře kritizují. Podle některých opozičních zákonodárců vláda \"usnula za volantem\" a její postup je chaotický. Oznámení záměru oceláren Tata Steel prodat britské aktivity přišlo v době, kdy byl Cameron na dovolené na Kanárských ostrovech.
Británie je zemí, na kterou tvrdě dopadá krize v evropském ocelářském sektoru. Její hutě totiž mají jedny z nejvyšších nákladů na energii a podporu obnovitelných zdrojů na světě. Tamní firmy také musejí platit vysoké daně z realit, které jsou desetkrát vyšší než v jiných zemích EU. Jen v loňském roce zanikly v ocelářském sektoru v Británii tisíce pracovních míst.
Společnost Tata Steel je druhým největším producentem oceli v Evropě. Mezi její provozy v Británii patří i největší britská ocelárna ve waleském městě Port Talbot. Ta byla na vrcholu v 60. letech, stále však zaměstnává na 4000 lidí.