Překročení deficitu zvyšuje tlak na úřadující vládu premiéra Mariana Rajoye, aby přesvědčila Brusel, že v době politické nejistoty dokáže udržet státní finance pod kontrolou. Od prosincových voleb nejsou politické strany schopny vytvořit novou vládní koalici.
Vláda ještě v únoru předpovídala, že loňský deficit bude kolem 4,5 procenta HDP. Loni kabinet ujišťoval, že schodek rozhodně nepřekročí cílových 4,2 procenta.
Španělští činitelé už podle agentury Reuters v posledních týdnech naznačovali, že za zvýšený deficit mohou hlavně nadměrné výdaje španělských autonomních oblastí. Vyšší je také schodek důchodového systému.
Španělsko v minulých letech přestálo bankovní krizi a hospodářskou recesi a Rajoyova konzervativní vláda deficity snižovala výrazným omezováním výdajů. Cíle stanovené Bruselem se jí však přesto příliš plnit nedařilo.
Španělská ekonomika v loňském roce vzrostla o 3,2 procenta, což byl její nejvyšší růst od začátku ekonomické krize z roku 2008. V roce 2014 HDP Španělska vzrostl o 1,4 procenta. Ekonomika země se teprve koncem roku 2013 vymanila z recese a teď patří k nejrychleji rostoucím v Evropské unii.