Japonská centrální banka dnes ve své čtvrtletní zprávě oznámila, že index podnikatelské nálady mezi velkými japonskými podniky v březnu klesl na šest bodů z prosincových 12 bodů. Dostal se tak na nejnižší úroveň za téměř tři roky. \"Podnikatelskou náladu ovlivnilo zpomalování růstu rozvíjejících se ekonomik, zejména Číny,\" upozornil jeden z představitelů banky.
Čínské akcie dnes nejprve prudce oslabovaly, čímž reagovaly na čtvrteční zprávu ratingové agentury Standard & Poor\'s (S&P). Ta signalizovala možné snížení ratingu Číny. Vývoj na čínském akciovém trhu se otočil po zprávě o překvapivém obnovení růstu aktivity zpracovatelského sektoru. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, tak uzavřel růstem o 0,12 procenta na 3221,89 bodu.
Agentura S&P ve čtvrtek zhoršila výhled úvěrového hodnocení Číny a Hongkongu ze stabilního na negativní. Poukázala na rostoucí nerovnováhu v čínské ekonomice a předpověděla, že vládní program ekonomických reforem bude postupovat pomaleji, než se dosud očekávalo.
Dnešní údaje čínské vlády nicméně ukázaly, že index aktivity zpracovatelského průmyslu založený na průzkumu mezi nákupními manažery se v březnu zvýšil na 50,2 bodu z únorových 49 bodů. Poprvé za devět měsíců se tak dostal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici přitom očekávali, že index stoupne pouze na 49,3 bodu.
Výrazným poklesem zahájily dnešní obchodování také akciové trhy v Evropě. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce před 10:00 SELČ ztrácel asi 1,6 procenta na 1304 bodů. Investoři čekají na odpolední zprávu o březnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech. Pod zvýšeným prodejním tlakem jsou akcie energetických společností, na které doléhá obnovený pokles cen ropy.