Zpomalení hospodářského růstu a průmyslové výroby v druhé největší světové ekonomice se loni odrazilo na světových finančních trzích, kde způsobilo propad cen akcií a komodit v rozvíjejících se i ve vyspělých ekonomikách.
MMF míní, že trhy jsou na ekonomické signály z Číny nyní mimořádně citlivé. Nejednoznačné signály prý činitelé v Číně nesmějí vysílat.
\"Protože úloha Číny ve světovém finančním systému roste, bude stále důležitější jasné a včasné sdělování jejích politických rozhodnutí a transparentnost jejích cílů a strategií spojených s jejich dosahováním, aby se zamezilo kolísavým tržním reakcím s rozsáhlejšími dozvuky,\" uvedl MMF v dnes zveřejněné analýze, která je součástí jeho nejnovější zprávy o světové finanční stabilitě.
Světové trhy bude stále více ovlivňovat velikost čínské ekonomiky i rostoucí finanční vazby na Čínu. Ty představuje například zapisování čínských firem na mezinárodních akciových trzích nebo rostoucí využití čínské měny v mezinárodních transakcích.
Dozvuky na finančních trzích se podle MMF ale zřejmě nebudou zvětšovat jen kvůli rostoucímu významu čínské ekonomiky. Vliv bude mít přechod na tržněji orientovaný finanční systém a menší segmentace trhu. Zajistit, aby tento přechod probíhal hladce, je výzvou, píše také MMF. Světové finanční trhy budou tak na měnící se hospodářskou a finanční situaci Číny a její opatření prý reagovat citlivěji.