Oživení z finanční krize let 2007-09 je \"stále příliš pomalé a příliš negativní a narůstá riziko, že dlouho nevydrží,\" uvedla Lagardeová podle agentury Reuters. \"Pokud ale budou politici schopni zvládnout výzvy a jednat společně, bude to mít podstatné pozitivní dopady na globální důvěru - a globální ekonomiku,\" dodala. Lagardeová vystoupila deset dní před jarním zasedáním zástupců 188 členů MMF ve Washingtonu.
Americká ekonomika sice získává na síle a některé rozvíjející se tržní ekonomiky si vedou dobře, velkým zklamáním je ale hospodářský výkon v Evropě a Japonsku, uvedla šéfka MMF. Problémem pro svět zůstává také zpomalování růstu v Číně, které podkopává ekonomiky vývozců komodit, zejména Ruska a Brazílie.
Výhled globální ekonomky se pro nejbližší pololetí zhoršil, uvedla Lagardeová. Naznačila tím, že MMF v nadcházející pololetní prognóze zhorší odhady růstu světové ekonomiky. V lednové aktualizaci podzimního výhledu fond předpověděl světové ekonomice pro letošní rok růst o 3,4 procenta a v příštím roce zrychlení na 3,6 procenta.
Lagardeová vyzvala k urychlení strukturálních reforem, posílení podpory ekonomice z veřejných rozpočtů a pokračování uvolněné měnové politiky centrálních bank. Eurozóna by podle ní měla zejména zlepšit situaci na trhu práce a snížit nezaměstnanost mezi mladými. Apelovala rovněž na posílení daňových pobídek pro investice do výzkumu a vývoje a zvýšení veřejných výdajů v této oblasti.