Ministr uvedl, že Tata Steel si vyhradí k nalezení kupce \"rozumnou\" dobu. Společnost teprve minulý týden oznámila, že všechny své britské aktivity hodlá prodat, a dala najevo, že to chce udělat velmi rychle. Nečekané oznámení vyvolalo obavy z ohrožení zhruba 15.000 pracovních míst v Británii a vedlo ke kritice vlády Davida Camerona.
Ministr Javid dnes slíbil, že vláda udělá všechno pro to, aby přispěla k nalezení seriózního kupce.
Vedle Liberty Group se v médiích mluví o dalších dvou možných kupcích - německé skupině ThyssenKrupp a investiční společnosti Greybull. Tata Steel uvedla, že prodej nemá žádný pevný termín, podle BBC ale zdůraznila, že věc spěchá, aby se zabránilo \"dlouhému období nejistoty\" pro zaměstnance i zákazníky.
Británie je zemí, na kterou tvrdě dopadá krize v evropském ocelářském sektoru - ta je důsledkem nadprodukce a levného dovozu z Číny. Britské hutě mají navíc jedny z nejvyšších nákladů na energii na světě, což je důsledek série daní a poplatků na podporu obnovitelných zdrojů. Tamní firmy také musejí platit vysoké daně z nemovitostí, které jsou desetkrát vyšší než v jiných zemích EU. Jen v loňském roce zanikly v ocelářském sektoru v Británii tisíce pracovních míst.
Společnost Tata Steel je druhým největším producentem oceli v Evropě. Mezi její provozy v Británii patří i největší britská ocelárna ve waleském městě Port Talbot, jejíž prodej Tata Steel oznámila už dřív. Ocelárna byla na vrcholu v 60. letech, stále však zaměstnává na 4000 lidí.