Na burze bylo za první tři měsíce letošního roku uzavřeno 1260 kontraktů na dodávku 685.000 megawatthodin elektřiny a zemního plynu v hodnotě 323 milionů korun. Je to rekordní objem smluv za první čtvrtletí od začátku obchodování s dodávkami energií pro konečné zákazníky v roce 2009. Počet a hodnota uzavřených smluv přitom bývají na začátku roku nejnižší.
\"Důvodem změny v chování kupujících je zřejmě strmý pokles cen, které se u silové elektřiny pohybovaly kolem úrovně 600 korun za megawatthodinu a u zemního plynu pod hranicí 400 korun za megawatthodinu,\" uvedl Soukup.
Cena zemního plynu na ČMKBK v prvních měsících roku 2016 pokračovala v prudkém poklesu z posledních měsíců loňského roku. Kurz ročního kontraktu pro maloodběratele klesl vůči ceně z loňských smluv o 18 procent. \"Koncem března se pokles prohloubil až na 25 procent,\" doplnil mluvčí.
Velmi výrazně se na začátku února snížila také cena silové elektřiny. Roční kontrakt na dodávku elektřiny v nízkém napětí se obchodoval za 683 korun za megawatthodinu, tedy o 22 procent levněji proti loni uzavíraným smlouvám. V závěru února se kurz jednoročního kontraktu dostal až na 601 korun, tedy o 33 procent pod úroveň z prosince 2015. Obchodování v březnu bylo ukončeno kurzem 615 korun za megawatthodinu, tedy 30 procent pod loňskou cenou.
Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice. Podle objemu dodávek energií je kladenská burza největším energetickým burzovním trhem ve střední Evropě.