Obvodní soud pro Prahu 1 již dříve zamítl žaloby proti ministerstvu financí zastoupenému ÚZSVM s tím, že stát stanovením odvodu z elektřiny z obnovitelných zdrojů nepochybil a nekrátil práva žalobců. Městský soud v Praze pak ve všech případech zamítavé rozsudky potvrdil a ztotožnil se se soudem prvního stupně.
Žalobu na stát podaly firmy FVE EMI ENERGY, FVE Triangle, WIS Energo Hradčany, WIS Energo Ledce Sever, WIS Energo Kerhartice a insolvenční správce společnosti POLA DE SIERO.
Ústavní soudci už v minulosti rozhodli, že solární odvod není v obecné rovině protiústavní, pokud nemá na konkrétní firmu takzvaný rdousící efekt. Podle rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu může stát v takovém případě daň prominout, případně s odvodem posečkat, což zdůraznil také ÚS.
Šestadvacetiprocentní daň pro solární elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 schválili poslanci na konci roku 2010 v reakci na boom nových slunečních elektráren vyvolaný zvýhodněným výkupem energie. Platit měla tři roky, později Parlament její účinnost prodloužil a snížil sazbu na deset procent. Provozovatelé elektráren zavedení odvodů kritizovali jako nečekaný a protiústavní zásah do svých podnikatelských záměrů. Proti Česku vedou arbitráže, mnozí se v soudních sporech pokoušejí doložit rdousící efekt.
Úkolem majetkového úřadu státu je zastupovat Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu.