Maďarští poslanci zrušili zákon o zákazu nedělního prodeje

12.04.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Budapešť 12. dubna (ČTK) - Maďarští zákonodárci dnes odhlasovali zrušení zákona o zákazu nedělního prodeje ve většině obchodů. Vysoce nepopulární zákon platí přes rok a opoziční socialisté už proti němu začali připravovat referendum. O návrhu na omezení pracovní doby v obchodech během nejvýznamnějších svátků by se tento týden mělo jednat rovněž v České republice.

Pro zrušení sporného zákona zvedlo v maďarském parlamentu ruku 163 poslanců, dva byli proti a 11 se zdrželo, uvedla agentura MTI. Jednokomorové shromáždění má 199 poslanců.

Zákaz nedělního prodeje schválili maďarští zákonodárci předloni v prosinci, platit začal od loňského 15. března. Vláda argumentovala tím, že žádný zaměstnanec by neměl být nucen chodit do práce v neděli. Zákaz se ale nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Odvolání zákona navrhl parlamentu v pondělí ministr úřadu vlády Antal Rogán. Upozornil tehdy, že vláda v Budapešti plánuje vyhlásit referendum o plánu Evropské unie zavést kvóty pro rozdělování běženců a jiné všelidové hlasování by mohlo odvést pozornost voličů.

Většina obchodních sdružení rozhodnutí zrušit omezení prodejní doby přivítala. Místní odborový svaz zaměstnanců v maloobchodu si ale posteskl, že debata o celé věci byla nedostatečná.

Dnešní hlasování se týká zákazu nedělního prodeje v obchodech s výměrou přes 200 metrů čtverečných. Na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, autobusových a vlakových nádražích, prodejce na trzích a na rodinné obchody o výměře menší než 200 metrů čtverečných se zákon nevztahuje. Pravidla o omezení nedělního prodeje neplatí ani v cestovním ruchu, v kulturních zařízeních, lázních či v obchodech na místech zařazených na seznam světového dědictví UNESCO, napsala MTI.

Sněmovna českého parlamentu by měla tento týden jednat o senátním návrhu na omezení prodejní doby v obchodech o nejvýznamnějších svátcích. Pokud jej sněmovna schválí, chtějí se Hospodářská komora (HK) a Svaz obchodu a cestovního ruchu obrátit na Ústavní soud, aby přezkoumal ústavnost návrhu. Ten je podle nich pro část obchodníků diskriminační a navíc jde zcela proti evropskému trendu. Trend v zemích EU podle HK ukazuje, že řada států od regulace prodejní doby ustupuje.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK