Vláda o OKD rozhodne až poté, co dostane od NWR další informace

12.04.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. dubna (ČTK) - Vlastník ztrátové těžební společnosti New World Resources (NWR) podle dohody se zástupci státu poskytne během několika dní vládě informace, které si vyžádala. Kabinet pak rozhodne o svém postupu ohledně černouhelné OKD, která je v majetku NWR. Po dnešním jednání se zástupci skupiny Ad Hoc Group (AHG), která NWR vlastní, to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Termín další schůzky dnes domluven nebyl.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který se schůzky také účastnil, jsou ve hře tři scénáře. Je to státní spoluúčast na záchraně OKD, převzetí firmy státem a insolvence podniku, uvedl ministr na twitteru. V konkurzu firmy podle Mládka vidí stát jistá rizika. \"Kdybychom je tam neviděli, tak se s nimi vůbec nebavíme a řeší se to jako jakákoliv jiná firma,\" řekl novinářům po jednání.

AHG minulý týden uvedla, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Podle ní je proto potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. Firma navrhla, aby se na záchraně OKD podílel stát. Tento návrh má ušetřit minimálně polovinu ze 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Babiš po jednání uvedl, že zástupci státu a AHG si dnes vzájemně sdělili své jednací pozice. \"K tomu, abychom mohli předložit nějaký návrh vládě, potřebujeme více informací než dosud,\" řekl. Vlastník NWR podle něj slíbil, že potřebné informace poskytne během několika dní. Babiš zopakoval, že prioritou státu zůstává zachránit horníky a zabránit propouštění.

Podle Babiše se na dnešním jednání o insolvenci nemluvilo, ale řeč naproti tomu byla o názoru soukromých investorů na OKD, který je evidentně jiný, než má AHG. Ministr financí tak narážel na nabídku miliardáře Petra Pauknera a dalších podnikatelů vůči státu, že budou provozovat OKD, pokud firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. Mládek ale připomněl, že stát v OKD nevlastní žádný podíl a vůči firmě nemá žádnou pohledávku, takže konkurz iniciovat nemůže.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK