Prostor ke snižování výdajů vidí socialistická vláda mimo jiné v rozpočtu systému sociálního zabezpečení, uvedla agentura Reuters. Dodatečné škrty by měly umožnit i nižší úrokové sazby. Vláda tvrdí, že další snižování výdajů je nezbytné kvůli prudkému zpomalení inflace, za kterým je pokles cen ropy.
Návrh rozpočtu, o kterém se hlasovalo v loňském roce, počítal na letošní rok s inflací 1,0 procenta. V rozpočtovém plánu, který země eurozóny předkládají Evropské komisi, však ministerstvo oznámilo snížení předpokládané míry inflace na tento rok na pouhých 0,1 procenta.
Pomalejší růst spotřebitelských cen snižuje příjmy vlády u daně z tržeb. Proto bude Francie muset přikročit k dalším škrtům ve výdajích, aby splnila cíle pro deficit veřejných financí. Ten by letos měl činit 3,3 procenta a v příštím roce 2,7 procenta výkonu ekonomiky. Loni Francie hospodařila se schodkem veřejných financí ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Deficit tak byl nejnižší od světové finanční krize z roku 2008.
Francie nadále předpokládá, že její ekonomika poroste v letošním i příštím roce o 1,5 procenta. Ekonomové ale vzhledem k pomalejšímu růstu světové ekonomiky o těchto cílech pochybují. Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý odhadl letošní růst Francie na 1,1 procenta a v příštím roce na 1,3 procenta.