Z výsledků dál vyplynulo, že podnikatelé již nepředpokládají další zrychlení hospodářského růstu. Celkem 85 procent podniků očekává vývoj svojí firmy v prvním letošním pololetí pozitivní nebo neutrální. Je to o osm procentních bodů méně než loni v létě.
Snížil se také podíl firem, které vidí letošní vývoj pozitivně, na 32,6 procenta z 38,2 procent v létě 2015. Výrazněji se také zvýšil podíl firem, které letos očekávají negativní vývoj a to z loňských 7,3 procenta na 15,5 procenta.
Podnikatelé pro první pololetí předpovídají snížení obratu a zakázek častěji než tomu bylo pro loňské druhé pololetí. Podíl respondentů očekávajících snížení obratu vzrost o 7,2 procentního bodu, u zakázek o 8,2 procenta. Respondenti ale zároveň očekávají poměrně výrazné zvýšení svých prodejních cen. Růst investic v letošním prvním pololetí predikuje 25 procent podniků, pokles 21 procent.
Z hlediska oblastí podnikání nejvíce klesla pozitivní očekávání ve výrobním sektoru, proti očekávání z minulého šetření ze 46 procent na 36 procent. Největší růst zaměstnanců předpokládají stavební firmy, což souvisí s nástupem letní sezóny.
Podíl malých a středních podniků, které hodnotí vývoj své firmy ve druhém loňském pololetí pozitivně nebo neutrálně, dosáhl 87,2 procenta, což je nejvyšší hodnota od září 2008. Vzrostl totiž podíl respondentů, kteří mají vývoj své stávající ekonomické situace v porovnání s předchozím obdobím za stejný (46,1 procenta).
\"Po obdobích s rekordním zlepšováním celkové ekonomické situace českých podnikatelů a růstem i u ostatních dílčích indikátorů je dosažení určitých prahových hodnot v dynamice vývoje logické a přirozené,\" uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. \"Je důkazem toho, že se příznivá ekonomická situace v ČR postupně stabilizuje,\" dodal.