Vybavenost domácností televizory, které umožňují příjem signálu DVB-T2 HEVC, je podle předsedy expertní skupiny MPO pro digitalizaci Pavla Dvořáka téměř nulová. MPO podle něj počítá s tím, že by obměnu televizních přijímačů finančně podpořilo.
Přechod na nový standard digitálního vysílání si vyžádá zejména celoevropské uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Zbývající rozsah pásma UHF by tak nestačil pro vysílání ve stávajícím standardu DVB-T, na který Česko přešlo v roce 2011. Strategii přechodu by měla do konce června projednat vláda.
DVB-T2 proti DVB-T poskytuje kvalitnější příjem a umožňuje vysílání více programů na méně frekvencích. Díky tomu by i při redukci rozsahu kmitočtů bylo možné vytvořit ke stávajícím čtyřem jeden až dva další celoplošné vysílací multiplexy.
Ve druhé polovině letošního roku by pak měla být zahájena výstavba přechodových sítí DVB-T2, které by již příští rok měly pokrýt přes 95 procent populace. Zároveň by mělo začít přechodné období, kdy bude vysílaný televizní signál v obou standardech. Po roce 2020 se pak počítá s uvolněním pásma 700 MHz mobilním operátorům.
Podle vedoucího projektové kanceláře České televize Pavla Hanuše se role ČT bude odvíjet od politického rozhodnutí o budoucnosti digitálního televizního vysílání. Ze zákona má být terestrické vysílání ČT dostupné pro 95 procent populace.
Při přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání klesl podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací Martina Gebauera podíl diváků využívajících tento způsob příjmu z 80 na 60 procent. Další omezení spektra pro televizní vysílání by podle něj měli hradit mobilní operátoři, kteří na úkor televizí získají další kmitočty.