Plzeň má moderní úpravnu a 1,1 mld Kč, zbavuje vodu pesticidů

15.04.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 15. dubna (ČTK) - Plzeň má modernizovanou úpravnu vody za 1,09 miliardy korun, z toho 660 milionů korun dala EU. Pitnou vodu pro téměř 200.000 obyvatel Plzně a okolí dokáže zbavit pesticidů, léčiv i dalších nežádoucích látek. Potvrdil to sedmiměsíční zkušební provoz. Město už nepotřebuje výjimku hygieniků, kterou mělo od roku 2011. Při dnešním zahájení plného provozu to ČTK řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

\"Díky ojedinělému projektu máme jednu z nejčistších a nejkvalitnějších pitných vod v České republice. Kolaudační rozhodnutí jsme získali před několika dny,\" uvedl. Nové technologie mají životnost 20 let.

K získání dotace muselo město odkoupit Vodárnu Plzeň od privátní skupiny Veolia; od letošního ledna je opět Vodárna stoprocentní městskou firmou. \"I když musela Plzeň uhradit (Veolii) kompenzaci, tak to měla dobře spočítané, a vyplatilo se jí to. Jednak získala dotaci a i model nastaveného tarifu vyšel pro město stále výhodný,\" řekl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Nákladový tarif vodného a stočného, který řada měst ještě nemá, zajišťuje peníze na údržbu i obnovu zařízení po skončení jeho životnosti. \"Cena za vodu je přitom solidární vůči občanům města,\" dodal. Současná cena vody v Plzni je 44,38 za metr krychlový bez DPH; loni činila 48,68 Kč/m3. Včetně stočného Plzeňané platí 78,05 Kč/m3, což je meziročně téměř stejně.

Podle náměstka primátora a předsedy představenstva městské Vodárny Pavla Šindeláře (ODS) byl impulzem pro rekonstrukci úpravny výskyt stále účinnějších a nevyzpytatelnějších pesticidů i léčiv ve vodě odebírané z Úhlavy. Vodárna sleduje více než 70 pesticidních látek.

\"Odstranit pesticidy z pitné vody není jednoduché a jsme rádi, že se rekonstrukce podařila a problém je vyřešen,\" uvedla vedoucí oddělení komunální hygieny Plzeň-město Radmila Koubová. Výsledky zkušebního provozu podle ní ukazují, že současný obsah pesticidů v pitné vodě je \"hluboce podlimitní, často pod mez detekce\". Technologie odstraňuje širokou škálu dalších látek, jako jsou léčiva, které zatím legislativa nesleduje. Podle ředitele krajských hygieniků Přemysla Tomašuka je úroveň všech sledovaných ukazatelů podlimitní a splňuje přísné parametry vyhlášky ministerstva zdravotnictví i direktivy EU.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK